Zašto je Nemačka na vrhu liste Lonely Planet destinacija za 2019.

„Tada više neće biti podele na zanatstvo, vajarstvo i slikarstvo; sve će biti jedno: arhitektura '' B.Taut, 1919.

View into the exhibition
piše: dia Bojana Pražić

Nemačka je druga na listi Lonely Planet TOP10 destinacija za putovanja u 2019, odmah posle Šri Lanke, a evo i zašto.

Povodom stogodišnjice osnivanja Bauhaus-a otvoren je novi muzej u Vajmaru i pokrenut niz specijalizovanih programa i manifestacija širom zemlje koji će se smenjivati do juna 2020. Muzej prikazuje blago najstarije Bauhaus kolekcije na svetu, ali predstavlja i mesto diskusija o pitanjima koja su postavljena pre sto godina a aktuelna su i danas.

„Ovde, u istorijskom kontekstu, možemo da se zamislimo i nad problemima današnjice. Da razmišljamo o klimatskim promenama i nedostatku stambenih jedinica za sve“ , naglasila je direktorka muzeja, Urlike Bestge na otvaranju muzeja.

Na osnovu fundamentalnog pitanja „Kako želimo da živimo zajedno?“  stalna izložba ne izlaže hronološku priču, već se fokusira na različite teme: Novi čovek; Eksperiment; Pozornica; Moderan život; Neuspeh? A šta ostaje?. Pored toga, novi Bauhaus muzej ima redovne povremene izložbe i opsežan prateći program. Ne samo avangardni Bauhaus, već i radove odabranih savremenih dizajnera, umetnika i arhitekata.

„Kako ćemo živeti, kako ćemo se nastaniti, koje oblike zajednice ćemo tražiti?“ W.Gropius, 1924.

Kolekcija, koju je 1925. godine sakupio Valter Gropius stalno je rasla i sa početnih 168 komada dostigla broj od13.000. Među njima su poznati: stona lampa Vilhelma Vagenfelda i Carla Jakoba Juckera, čajnik Marianne Brandt, rešetkasta stolica Marcel Breuer, keramika Theodora Boglera, tepisi Gunte Stolzl i Gertrud Arndt i radovi Paul Klee, Peter Keler i Laszlo Moholi – Nagi. Slike kao što su Crkva Gelmeroda KSI  Lionela Feiningera i Vodeni park Paula Kleea u jesen, komadi nameštaja Mies van der Rohe i Ludevig Collection prikazuju razvoj najuticajnije škole umetnosti i dizajna 20. veka.

U velikoj muzejskoj radionici posetioci mogu da razvijaju sopstvene projekte ili da prave rukotvorine na osnovu predmeta postavljenih na izložbi, na primer, u oblastima uvezivanja knjiga i obrade drveta.

Novi muzej Vajmar

André Kühn, © Klassik Stiftung Weimar
PhotoCredit: André Kühn, © Klassik Stiftung Weimar

Muzej Bauhaus u Vajmaru projektovala je nemačka arhitektica Heike Hanada. Petospratnu, betonsku kutiju čvrste, kubičnu forme prekida samo glavni ulaz i nekoliko prozora. Noćni izgled muzeja definišu led trake na fasadi linijski postavljene u horizontalnom ritmu.

„Atraktivnost muzeja definisana je njegovom ulogom javnog prostora u gradu“  , kaže arhitektica Hanada, i dodaje „Monolit stoji čvrsto postavljen između centra grada i parka Schvansee, a korpus izliven u betonu jasno deli prostor na unutra i spolja.“

 

The museum by night
Muzej noću
PhotoCredit: Andrew Alberts, © heike hanada laboratory of art and architecture 2019

Lična karta objekta

  • Investitor: Klassik Stiftung Weimar
  • Arhitektura: Prof. Heike Hanada, laboratory for art and architecture, Berlin
  • Funkcije: Izložbeni prostor, kancelarije, servis za posetioce, prodavnica i kafe
  • Dizajn izložbenog prostora: Holzer Kobler Architekturen, Zürich/Berlin
  • Površina: ca. 2.000 m²
  • Ukupna investicija: 22,6 Mio. Euro
  • Vreme izgradnje: 2015. do kraja 2018.
  • Otvaranje: 6. April 2019.

10 zanimljivosti o Bauhausu

  1. Najsavremenija umetnička škola svog vremena
  2. Babica modernizma osnovana u Vajmaru 1919, procvetala u Desauu i ukinuta od strane nacista u Berlinu 1933.
  3. Trajala samo 14 godina, a predstavlja najuticajniju školu umetnosti i dizajna 20. veka
  4. Svi direktori bili su arhitekti
  5. Prešla put Vajmar-Desau-Berlin a zatim i sva ona mesta gde su odlazili njeni profesori i studenti (Amerika, Rusija, Kina, Engleska…)
  6. Pitanje konteksta je bilo izvan političko-kulturne realnosti tog doba
  7. „Jedna vrsta stilizovane revolucije kojoj su se želje ostvarile“ H.Forster
  8. Uključivao dizajn u produkciju svakodnevice
  9. Jedna od prvih umetničkih škola koja je prihvatala talentovane, bez obzira na starost i pol. Godine 1919. bilo je 84 studentkinje i 79 studenata.
  10. Gropius, prvi direktor Bauhausa, sakupio je kolekciju od 168 objekata Bauhausa, uključujući keramiku, metaloprerađivačku opremu, nameštaj i prostirke. Predmeti su preživeli Drugi svetski rat spakovani u sobi u Vaimarskoj gradskoj palati.

Šta još ne treba propustiti

Povodom rođendana Valtera Gropiusa, 18. maja 2019. godine, Klassik Stiftung Veimar će zvanično otvoriti novoobnovljeni Haus am Horn, prvi izvedeni primer arhitekture Bauhausa.

House am Horn, 1923, arhitekta Georg Muche, PhotoCredit: Tillmann Franzen

Haus am Horn se smatra prototipom modernog života onog vremena. U ovoj kući, prvi put se materijalizovala revolucionarna ideja Bauhausa i njegov jedinstveni arhitektonski dizajn. Projektovao ga je Georg Muche, a izgrađen je za prvu veliku izložbu Bauhausa 1923. godine. Kuća se nalazi nedaleko od Goethe Gartenhaus-a. Sav nameštaj je dizajniran i proizveden u Bauhaus radionicama od strane studenata Bauhausa, kao što su Marcel Breuer, Theodor Bogler i Alma Siedhoff-Buscher. Haus am Horn pripada UNESCO-vom svetskom kulturnom nasleđu.

Zvaničan kraj programa najavljen je za 28. jun 2020. kada će u Bauhaus Muzeju biti prikazana video instalacija Čistač, Danice Dakić.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here