Najzelenija škola na planeti

Šta ako biste mogli da pohađate školu sa skoro nultim uticajem na životnu sredinu, gde su zgrade nastale od lokalnih, prirodnih materijala, gde su ekologija i održivost  svakodnevne lekcije utkane u tkivo tradicionalnih predmeta? Zelena škola Džona Hardija na brdima Balija je baš takva jedna. Proglašena je „najzelenijom školom na zemlji“,  iako osnivači skromno trvde da je pred njima još dug put. Imaju ambiciozne planove!

Ekolozi i dizajneri, John i Cinthia Hardi, osnovali su Zelenu školu na Baliju još davne 2007. godine. Hteli su da motivišu zajednicu da živi održivo. Deo tog napora uložili su da pokažu ljudima kako da grade od lokalnih materijalima, prvenstveno od bambusa. Pored škole pokrenuli su Meranggi Fondaciju, koja podržava odgajanje plantaža bambusovih biljaka kao dostupnog građevinskog materijala okolnim farmerima pirinča. Sa istim ciljem osnovali su i PT Bambu, neprofitnu kompaniju za projektovanje i izgradnju koja promoviše upotrebu bambusa kao primarnog građevinskog materijala, u nastojanju da se izbegne dalje iscrpljivanje prašuma.

Lokalni bambus, uzgajan upotrebom održivih metoda, koristi se na inovativne i eksperimentalne načine koji pokazuju njegove arhitektonske mogućnosti.

Džon Hardi i njegova supruga zamislili su „zelenu školu“  da bi proširili svoju održivu altruističku poruku kroz alternativni obrazovni sistem lokalnog stanovništva ali i stranaca. Oni su u okviru PT bambus razvijali tehničke aspekte bambusa i unaoređivali dizajn kako bi se u potpunosti iskorisitio potencijal ovog rasprostranjenog materijala, od velikih nosećih struktura, preko rekreativnih i dekorativnih, do podova, stolova i sitnog nameštaja. Spoj lokalnog narodnog izraza i savremenog dizajna predstavlja lepotu koja je atraktivna i danas, dvanaest godina nakon izgradnje.

Montazna osnova
PhotoCredit: Green school

Okosnica dizajna „srca zelene škole“  vrti se oko tri linijski locirana čvora iz kojih se svi drugi programski elementi zrakasto prostiru u spiralnoj organizaciji. Na svakoj tački sidrenja, isprepletene bambusove duge kolone protežu se preko pune visine strukture koja završava oko svetlarnika, u drvenom prstenu. Fluidni spiralni krovni stub potiče od svakog glavnog vertikalnog potpornog vijka kako bi se omogućilo da svetlost dopre do svih prostora. Tri glavna stepeništa povezuju tri sprata sa višenamenskim prostorima i različitim nivoima privatnosti za mnogobrojne aktivnosti.

Bambus je zahvalan građevinski materijal. Konstrukcija “ srca zeleneškole “  i nakon 12 godina izgleda identično kao kad je sagrađena.

Stringio
PhotoCredit: Green school

Nekoliko interesantnih činjenica o Zelenoj školi raspoređenih u sledeće kategorije:

Arhitetkura

  • Sve zgrade su napravljene od bambusa. Većinom su otvoreni natkriveni prostori
  • Zelena škola ima 7 kilometara ugrađenog bambusa
  • Nameštaj je takođe od bambusa, od sićušnih stolica u prvom razredu do konstrukcije srcolike škole koja je možda najviša struktura od bambusa na svetu
  • Postoji namenska arena za rvanje u blatu u kojoj se izvode posebne balinežanske borilačke veštine. Tu mala deca mogu da se valjaju samo iz zabave i do nekoliko puta mesečno
  • Zgrade su povezane stazama od stena lave
  • Školski bazen je predivan prirodni izvor s malim vodopadom uz korito reke

Energija

  • 80% energije u školi je obnovljivo i generisano nizom solarnih panela u obliku paprati
  • Školski vortex generator, prvi te vrste u svetu, koristi snagu reke i proizvodi dovoljno energije za ceo kompleks

Biljni i životinjski svet

  • U toku je projekat podržan od strane studenata da uzgajaju ugrožene balijske čvorke. Ostalo ih je manje od 20 u divljini na Baliju. Škola je do sada odnegovala 94
  • U kampusu postoje koze, kokoške, svinje i vodeni bizoni, koje deca uzgajaju kao deo svog obrazovanja
  • Za svaki razred postoje polja pirinča i vrtovi, tako da deca nastoje da se hrane održivo i da prodaju proizvode na školskom štandu za druge porodice

Održiva oprema

  • Školske table su od bambusa obojene u crno
  • Bele školske table su reciklirani prozori automobila sa belim papirom sa donje strane
  • Vreće za smeće su od tkanine
  • Toaleti se kompostiraju
  • Ostaci od ručka su hrana za svinje o čemu brinu učenici četvrtog razreda
Alat i bambus
PhotoCredit: Green school

Pirinčana polja, vrtovi i ribnjaci omogućavaju samoj ustanovi da postane učitelj održivosti za selo. Međunarodni i regionalni umetnici koji često posećuju ovaj kompleks, organiziraju različite aktivnosti. Harfa je čak instalirana na nekoliko nosećih stubova, pretvarajući ih u muzičke instrumente za svakoga, čineći čitav sklop integrativnim iskustvom koje direktno odgovara osnovnim obrazovnim principima.

Green school
PhotoCredit: Green school

Hardijeva vizija za školu predstavlja potpuno ekološki održivo okruženje u kojem obrazovanje obuhvata učenika u celosti. U edukativnom smislu, akcenat je stavljen na to kako se ponašamo jedni prema drugima i kako se ophodimo prema praneti. Time je sve obuhvaćeno. Rezultat je holistička zelena zajednica sa snažnim obrazovnim mandatom koji nastoji da inspiriše učenike da budu radoznaliji, angažovaniji i strastveniji u pogledu životne sredine i planete.

Green school
PhotoCredit: Green school

 

  • Arhitekte: PT Bambu
  • Lokacija: Badung, Mengwi, Indonesia
  • Kategorija: Škola
  • Klijent: Yayasan Kul Kul
  • Površina: 7542.0 m2
  • Godina projektovanja: 2007

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here