U Sludernu, Južni Tirol, izgrađen je nov vrtić, malo drugačije koncepcije od one na koju smo navikli.  Ovde škole i vrtići izgledaju kao pravi „pokloni“ onima koji ih pohađaju. Ovo je vrtić, stvoren u sinergiji sa vaspitačima i osobljem koje radi sa decom.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare, arh.Ronald Baldi; glavni ulaz u objekat sa malog trga

Vrtić u Sludernu, koji je projektovao arhitekta Roland Baldi, služi za nove obrazovne programe, sa fleksibilnim i multifunkcionalnim prostorima. Objekat je projektovan tako da, izražava „razumevanje duše odraslih“ koji su još uvek u stanju da posmatraju prostor očima dece koja su nekada bili.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare Pristup je preko malog javnog trga koji je deo pešačkog prostora
PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare; Sekundarni ulaz koji vodi u kuhinju.

Projekat je rezultat arhitektonskog konkursa koji je pobedio 2011. godine. Smešten je tik izvan centra grada između područja crkve na istoku, Kulturnog centra na severu, osnovne škole na jugu i glavnog puta na zapadu. Nova arhitektura koju je predložio Baldi sledi linije i forme kako bi se uklopila u lokalni kontekst; takođe uključuje sobu za probe dečijeg gradskog benda. Pristup ulazu u objekat je sa platoa, koji je zauzvrat deo pešačke zone kako bi se maksimizirala povezanost sa gradom i održala bezbednost dece.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare; Iznutra se svim sobama može pristupiti iz predsoblja, koji je funkcionalno srce zgrade i takođe je prostor za doček, ljude, opuštanje i igru.

Novi vrtić, sa svojim blago kosim krovom, jednostavnom fasadom, velikim prozorima, podseća na tipične crteže male dece, svojevrsni ključni model kuće sa kojim se deca mogu odnositi. Rezultat je volumen sa čistim linijama, čiji obris u stvari podseća na arhetip kuće.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare; Višenamenska soba

Ovaj objekat, planiran je oko prostranog i svetlog predsoblja, centalnog mesta gde se deca okupljaju kada stignu, i gde se mogu opustiti i igrati i odakle počinju njihove aktivnosti u ostalim sobama. Ovo predsoblje može se u potpunosti otvoriti kao višenamenska prostorija za organizivanje događaja.

U prizemlju se nalazi i kuhinja i jedna od tri učionice, koja je okrenuta prema jugu i gleda na vrt, gde se deca mogu igrati, što postaje veza sa susednom osnovnom školom.
Drvo – tradicionalni materijal u ovoj dolini Južnog Tirola, u blizini Austrije i Švajcarske – dominira u mnogim aspektima škole.

Drveni ramovi  naglašavaju ulaze ili ističu prozore, kao prijatan kontrast beloj fasadi. Takođe u enterijeru su drvena vrata i nameštajem od punog drveta, a sve se uklapa u jedostavnu paletu boja koja se koristi za razlikovanje različitih delova vrtića. U žutoj, zelenoj i plavoj boji su delovi ormana, pločice, ručke i tepisi u učionicama.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare
PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare

Arhitekta se takođe dosta fokusirao na održivost. Dakle, na krovu je zasađeno zelenilo, kako bi se kompenzovao prostor zgrade i poboljšala izolacija. Šta više, novi vrtić u Sludernu dobio je sertifikat CasaClima A. Ovaj pristup bi trebalo da bude pravilo u savremenoj arhitekturi.

PhotoCredit: Oskar Da Riz, arbitare

„Dali smo vrtiću ikonografski oblik kuće, kako bismo stvorili prijateljsko i poznato okruženje za decu“ rekao je Baldi.

 

Prethodni članakEksperimentalni projekat alternativnog uređenja javnog gradskog prostora
Sledeći članakMQ Libelle – novi prostor za umetnost i kulturu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here