Na centralnom bečkom trgu Graben koji je od 2010. godine inaugurisan u „Umetnički trg“ nedavno je postavljen ogroman monolitni kamen sa prorezom za novčane donacije. Taj 4 metra visok i 18,4 tone težak izdubljeni granitni blok i neobična akcija sakupljanja novca je izložba renomirane italijanske umetnice Lara-e Favaretto pod naslovom „Momentary Monument – The Stone“.

PhotoCredit: Lachlan Blair / LOXPIX.com

Monumenti ili spomenici u javnom prostoru uobičajeno ukazuju ili na određeni događaj ili neku ličnost iz prošlosti da bi se u sadašnjosti održali prisutnim. Novac za podizanje spomenika se standardno prikuplja unapred nakon čega se daje nalog umetniku za izradu. Favaretto preokreće ustaljenu genezu i tumači funkcije na svoj način. Posebno kratak vek predmeta i njegovo uništenje uz dalje korišćenje njegovih delova i ostataka dijametralno su suprotni institucionalizovanom čuvanju spomenika. Osim toga, kroz mali šlic može se ubaciti novac. Na kraju izložbe kamen se uništava, šljunak dobija novu funkciju a sakupljeni novac se donira u humanitarne svrhe. Umetnica se odlučila da donira za SIETAR Austria – humanitarnu organizaciju, koja podržava interkulturalnost. Funkcija donacije ima jaku povezanost sa sadašnjim trenutkom koji u širem smislu kritički reflektuje odnos između umetnosti i politike.

Predmeti Lara-e Favaretto odlikuju minimalistički izraz oblika koji uz svesno odabranu lokaciju dobijaju jak socijalni i politički značaj. Napravljen od kamena i metala „Kamen“ komunicira najpre utisak kao da je kreiran za neki duži vremenski period. Ipak radovi nestaju demontažom ili potpunim uništenjem na kraju izložbe.

Svoju kontinuiranu seriju „Momentary Monuments“ Favaretto realizuje u različitim oblicima od 2009. godine.

Članica Gradskog veća Nicole Berger-Krotsch, na otvaranju postavke, istakla je da umetnost u javnom prostoru može da preuzme funkciju „spomenika“. Ona uvek mora da predstavlja „kamen spoticanja u percepciji“. Zbog toga mi u Beču težimo da upravo savremena umetnost za sve, bude vidljiva i da može da se doživi na putu do posla, škole ili do kuće, gde god se nalazili, da se „spotaknemo“ o savremenu umetnost.

Markus Figl, predsednik prvog bečkog okruga, rekao je da umetnost u javnom prostoru ne „ulepšava“ samo, već obrazuje, ukazuje, širi horizonte. Javni prostor mora uvek da se shvati kao mesto društveno-političke i kulturne debate. Osim toga, ne samo da služi u humanitarne svrhe, već ljudima pruža mogućnost da učestvuju na umetničkom projektu u javnom prostoru.

Postavka na Grabenu biće izložena do 5. novembra 2021. godine.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here