Trinaesto po redu predstavljanje međunarodnog projekta „Kinetika“ srpskog multimedijalnog umetnika Milije Belića, doktora umetnosti i nauka o umetnosti Pariskog Univerziteta, održaće se u renomiranoj galeriji Kunstraum Stoffen u Nemačkoj, specijalizovanoj za konkretnu i kinetičku umetnost, od 24. jula do 22. avgusta 2021. godine.

Gregorio Siem, SPHERE – CERCLE NOIR ET BLANC, 2018; PhotoCredit: Mira Odalovic

Pored Belića, koji je inicijator, izlagač i komesar izložbe, projekat okuplja još dvadeset afirmisanih umetnika iz četrnaest zemalja (Nemačka, Francuska, Srbija, Ekvador, Irska, Italija, Japan, Holandija, Austrija, Slovačka, Švajcarska, Češka, Mađarska, Venecuela) i već je bio predstavljen sa uspehom u više evropskih gradova tokom poslednje četiri godine : Parizu, Budimpešti, Kranju, Minhenu, Bazelu, Hamburgu, Beču, Novigradu. Ovo je jedinstveni slučaj da kustoski projekat jednog srpskog umetnika bude prihvaćen sa ovakvim uspehom i postigne reputaciju u međunarodnim okvirima.

Michel Debully, COLOR FUSIONEM #35, 2014; PhotoCredit: Mira Odalovic

Kinetička umetnost, sa svojim istorijskim protagonistima kao što su VasarelySoto, Agam, Morellet, Cruz-Diez, Le Parc, Molnar, jedna je od najatraktivnijih pojava u savremenoj umetnosti poslednjih decenija. Belić podseća da su iskustva kubizma, futurizma i apstraktne umetnosti dovela do preokreta u shvatanju savremene umetnosti i uvela na velika vrata pokret i ritam kao glavne teme, koji su tako postali ujedno i neosporni simboli modernosti. Belić vidi kinetičku umetnost, baziranu na geometrijskim premisama, kao verni izraz senzibiliteta vezanog u potpunosti za novu digitalnu eru i njenu sofisticiranu kibernetičku logiku.

Milija Belić je diplomirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a posle toga završio postdiplomske studije u Parizu i doktorirao na pariskoj Sorboni, upravo na temu likovnog ritma, koji čini okosnicu kinetičke umetnosti. Izlagao je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Autor je više knjiga, na srpskom i na francuskom, iz oblasti teorije umetnosti.

Prethodni članakNovosadska Akademija umetnosti pobednik konkursa za izlaganje na nacionalnom paviljonu Ars Elektronike
Sledeći članakUmetnost je tu da „spotiče“

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here