Da li znate šta najviše narušava dugovečnost skulptura od posebnog značaja? Ne, nisu ni ratovi ni zemljotresi, ni elementarne nepogode, već čovek. Nemarnost turista i dece koja sede, jedu i prljaju po skulpturama, to ih, na duge staze, najviše skrnavi.
Zato, pored fondova za rekonstrukciju postoje i volonteri. Posebno je lepo kada su to studenti koji pored društveno korisnog rada stiču praktična stručna znanja.
Na projektu je učestvovalo 14 studenata iz deset različtih zemalja. Oni su se prethodno prijavili za program „European Heritage Volunteers“ koji se bavi restauracijom istorijskih objekata i građevina širom sveta. Ovo je prva restauracija koje je organizovana u Austriji. Većina učesnika ima relevantno predznanje iz oblasti kulturne baštine, a u okviru dvonedeljnog kursa uče zanat restauracije. Stundente su pri radu usmeravali iskusni restauratori.
Celokupni troškovi projekta iznosili su 25.000 evra.
Četiri kamene skulpture, dva krotitelja konja i dve sfinge, koje se nalaze na ulazu u dvorac Belvedere su temeljno restaurirane. Skulpture su pretrpele velika oštećenja usled vremenskih uslova i nemara posetilaca, ali i materijal koji se koristio za njihovu obnovu pre 30 godina dodatno je oštetio kamen.
Hemikalije koje su tada upotrebljene prodrle su u kamen, pa su prouzrokovale velike rupe u skulpturama. Ovog puta su se korišćeni samo prirodni materijali iz okruženja koji su slični kamenu od kojih su izrađene figure.
Restauraciju druge dve skulpture preuzela je Služba za upravljanje i održavanje istorijskih građevina koja je odgovorna za 60 lokacija u Austriji. Jedna od tih lokacija je kompleks palate Hofburg u Beču za čije održavanje se izdvaja 26 miliona evra godišnje. Oko 85 odsto sredstava za restauraciju koristi se za lokacije u Beču, gde si nalazi većina istorijskih građevina.
Sada dvorac Belvedere ponovo blista punim sjajem!
Izvor: EurocommPR