Mnogi od nas pamte kada je počeo da radi Mek na Slaviji, smešten u kućici sa četvorovodnim krovom na koju su okačena prepoznatljiva slova M. Otvoren 24. marta 1988. godine, bio je prvi McDonald’s restoran u Srbiji, a ujedno prvi i u centralnoj i jugoistočnoj Evropi. Tako se Beograd našao na mapi sveta kao jedini komunistički grad u kome građani jedu isto ono što se jede od Vankuvera, preko Njujorka, do Atine.

A da li lanac brze hrane može da bude sinonim za dobru arhitekturu, pitanje je za diskusiju. U svakom slučaju, jedan baš ovakav primer u Roterdamu, možda je iznimka koja potvrđuje pravilo.

PhotoCredit: Jeroen Musch

Rotterdam se nedavno plasirao u Top 10 „mesta koja treba obići“ prema New York Time-su i Rough Guide-u. Novi Mac nadopunjuje poznatu arhitektonsku listu zajedno sa Market Hall, Central Station i Fanik Food Factori, naročito nakon što je osvojio prestižnu Nemačku nagradu za dizajn, 2016. godine.

Ovaj McDonald’s restoran sa perforiranom zlatnom fasadom i velikim spiralnim stepeništem dizajnirala je holandska firma Mei Architects da zameni „najgrđu zgradu u Roterdamu“. Smeštenu na Coolsingelu, jednoj od najpopularnijih gradskih trgovačkih ulica, ovu dvospratnicu, Mei Architects zamislili su kao zlatni paviljon sa fasadom od pikseliranih slika.

McDonald’s je već 45 godina zauzimao lokaciju, ali je restoran bio smešten u objektu izgrađenom 1960. godina.

Stanovnici Rotterdama etiketirali su ovu zgradu kao najružniju u gradu, pa je gradska vlast odlučila da je sruši i na njenom mestu izgadi novi objekat koji će pristajati postojećoj urbanoj strukturi.

„Naš zadatak je bio da redizajniramo McDonald’s i učinimo ga uklopljivim u okruženje“, objasnio je osnivač studija Robert Vinkel.

Nakon veoma brzog perioda izgradnje od samo dva meseca, novi paviljon sada pleni pažnju prolaznika u srcu Roterdama.

PhotoCredit: Jeroen Musch

Mei Architects je dizajnirao objekat s ciljem da ga funkcionalno što više orjentiše na spolja postavljajući ulaze na tri strane, a vizuelno da ga otvori ka monumentalnom zdanju gradske pošte. Kao rezultat tih težnji, paviljon ima svedeno i kompaktno funkcionalno jezgro,  potpuno prozirni lobi, tako da se čini da javni prostor teče kroz zgradu.

Da bi ojačao vezu između paviljona i njegove okoline, spoljna terasa sadrži isti urbani mobilijar koji se nalazi u drugim javnim prostorima u gradu Roterdam.

Fasada paviljona izvedena je u jednom jedinom materijalu: zlatno anodizovanom aluminijumu. Ovaj topli i elegantni materijal istovremeno je izdržljiv na vremenske promene i štiti od vandalizma.

Kako je McDonald’s otvoren i danju i noću (24/7), njegov izgled je podjednako važan i kad padne mrak. „Koža“ je perforirana otvorima u obliku srca u kojima se formira „veo“ oko zastakljene zgrade kroz koju probija svetlost. Ova „koža“ se nastavlja na unutrašnjim zidovima i plafonima. Fasada prikazuje mnoštvo ljudi na Coolsingelu.

U prizemlju se nalazi šalter i kuhinja. Jednodijelna čelična spiralna stepeništa vode iz predvorja u prostor za sedenje na prvom spratu. Odatle posetioci imaju prelep panoramski pogled na Coolsingel.

Možda će i Beograd jednog dana biti svedok novog Meka na Slaviji, ako se odluku da se malo zdanje na uglu Nemanjine i Deligradske ulice zameni nekim novim objaktom u savremenim materijalima koji će oblikovno i funkcionalno zadovoljavati današnje kapacitete grada i konkretne lokacije. Vreme će pokazati…

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here