U mnogim našim predgrađima i varošima nailazimo na prizemne kuće sa okućnicom koje nisu potencijalne parcele za gradnju lokalnih investitora, pa kao takve zaslužuju renoviranje. Ovo je jedan primer dobrog renoviranja porodične kuće u Slovačkoj.

Prema dostupnim statistikama, samo 2% stambenog fonda u Evropi se godišnje renovira. Čak 75% zgrada je još uvek u prvobitnom stanju, ne ispunjavaju trenutne termotehničke, a često čak i higijenske zahteve. Rešenje nije preseljenje u nove višespratnice na obodu grada. Renoviranje starih kuća ima minimalan uticaj na životnu sredinu i igra ključnu ulogu u ispunjavanju klimatskih ciljeva.

VELUX je već dugo posvećen smanjenju energetskih karakteristika objekata.

Takođe se ističe da, pored minimiziranja potrošnje energije, fokus mora biti i na postizanju udobnosti za korisnike objekata. Stoga je kompanija VELUX odlučila da motiviše ljude na rekonstrukciju.

Šta je ključno pri odabiru prozora ako rekonstrukcija podrazumeva moderno i zdravo stanovanje?

Rekonstrukcija, koja treba da poboljša toplotna svojstva cele kuće i na taj način poveća toplotni komfor za njene stanare, zahteva kvalitetnu ugradnju prozora i vrata, u skladu sa važećim standardima, koristeći zaštitne trake za zaštitu spojeva prozora i vrata. Nakon demontaže starih prozora, bilo je potrebno osloboditi se svih labavih delova gipsa i zida, popraviti i poravnati oblogu. Pre postavljanja prozora lepe se trake na ceo okvir, sa izuzetkom donjeg dela, gde je postavljen parapetni profil. Ovako pripremljeni prozori se zatim ubacuju u građevinski otvor, gde se nakon temeljnog poravnanja vežu za oblogu. Spojni spoj je zaptiven purpenom.

U ovoj kući izabrani su PVC prozori u atraktivnoj boji, antracit spolja / bela iznutra. Kombinovanjem odgovarajućeg profila rama i izolacijskim trostrukim zastakljenjem dobijena su takva svojstva toplotne izolacije koja su pomogla u postizanju potrebne energetske klase za porodične kuće.

Paropropusna traka sprečava ulazak vodene pare u spojni spoj iz unutrašnjosti. Spoljašnost – paropropusna i istovremeno vodonepropusna traka štiti spoljni deo od propuštanja spolja pre i posle stvaranja kontaktnog sistema toplotne izolacije spoljašnjeg zida.

PhotoCredit: renovactive.sk

Da bi se mogao povezati centralni životni prostor sa novoizgrađenom terasom i baštom, moralo se započeti sa rušenjem zida za novi otvor. Međutim, ovo je jedina nova rupa koja sa sekla u nosećem zidu. Svi ostali građevinski otvori su sačuvani.

Životni prostor je optički i fizički produžen kliznim vratima, koja su takođe postavljena na zaptivne trake.

Svi prozori opremljeni su ventilacionim otvorima, koji obezbeđuju potrebnu razmenu vazduha uz održavanje toplotne i zvučne udobnosti u unutrašnjosti porodične kuće. Čak i kada su prozori zatvoreni, svež vazduh se prirodno usisava kroz otvore za ventilaciju, zagreva i izvlači nagore kroz dimnjak.

PhotoCredit: renovactive.sk

Ulaz u porodičnu kuću takođe je pretrpeo suštinsku promenu. Originalna drvena dvokrilna vrata zamenjena su jednokrilnim vratima sa bočnim svetlarnikom koje takođe ima izolaciono staklo. Tako se dobilo znatno više dnevnog svetla u ulaznom delu, ali se istovremeno zadržalo dovoljno privatnosti za stanovnike kuće. Ovo je potpuno promenilo karakter ulaza u kuću.

PhotoCredit: renovactive.sk

Da bi se bolje osvetlila dnevna soba porodične kuće, povećana je veličina prozora. To je postignuto smanjenjem visine parapetnog dela zida. Ovo jednostavno rešenje donelo je ne samo više svetla, već i moderan izgled kuće.

Krovni prozori doprinose funkcionalnosti samog stana, osvetljavajući delove sobe koje do tada nije bilo moguće osvetliti. Mnogima od nas prva asocijacija, kada se uđe u ovakvu kuću, su male i mračne prostorije u kojima je na sredini sobe „gori“ sijalica ceo dan.

Kada vam je komšijski zid blizu kuće ili kada je prostorija postavljena na sever, onda krovni prozori dolaze do svog izražaja. Oni rešavaju osvetljenje i osunčanost ovakvih delova kuće ili stana.

PhotoCredit: renovactive.sk

Cilj projekta RenovActive je da aktivno podrži ubrzanje procesa obnove u Evropi. Pilot projekat uspešno je simbolično sproveden u Briselu u Belgiji – gradu u kojem je koncentrisano stvaranje evropskog zakonodavstva. Primarni cilj bio je dokazati finansijsku izvodljivost rekonstrukcije u Aktivnu kuću u kontekstu evropskog socijalnog stanovanja. A renoviranje kuća u Slovačkoj izabrali su, kao drugu destinaciju za sprovođenje projekta RenovActive.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here