Za stan u izvornom stanju, od svoje izgradnje 1970-ih, rekonstrukcija je značila traženje načina kako bi se ovaj penthaus u Barseloni, prilagodio savremenom načinu života.

PhotoCredit: José Hevia

Dizajn odgovara modernizovanom pristupu celokupnoj klasičnoj zgradi i volji da se sačuva njena nasleđena elegancija, potpuno usklađena sa željama klijenata.

Uklonjene su suvišne pregrade, povezujući sve dnevne prostore u veliki fluidni prostor. Posebna pažnja je posvećena posebno dizajniranim elementima koji organizuju otvoreni plan. Granitna ploča na šanku, tri izuzetno velika mermerna centralna stola i kamin koji lebdi, stvaraju niz međusobno povezanih elemenata.

Svaki od njih je zamišljen kao snažan monolitni element.

PhotoCredit: José Hevia

Na taj način se nekadašnji kamin odvojio od zida i postao jedinstven samostojeći komad. Njegov horizontalni stakleni deo, vizuelno povezuje dnevni boravak sa prostorom za ručavanje.

Značaj ovih komponenti je bio toliko važan,  da se pristalo na finansiranje demontaže i ponovne montaže fasade i prozora, kako bi se mermerni sto prečnika 180 cm uneo u jednom komadu.

Sličan princip međusobno povezanih elemenata nalazi se u glavnoj spavaćoj sobi, jer garderoba, spavaća soba i studio su jedinstven prostor, vizuelno odvojen samo ormarima i kliznim pregradama. Velika ogledala od poda do plafona su kombinovana sa reflektujućim vratima plakara od dimljenog stakla.

Mešavina prigušenih boja na zidovima i paleta jarkih obojenih elemenata replicira se po celom stanu, u potrazi za uravnoteženom, urbanom estetikom u skladu sa ličnošću klijenata.

Drveni prozori su ostavljeni bez zastora, kako bi se istaklo upravo drvo a svetlost nesmetano obasjavala prostor. U stanu su korišćeni prirodni materijali kao što je hrast i tikovina, mermerne i granitne ploče.

Spavaće sobe, sve sa sopstvenim kupatilom, su grupisane, okružujući potpuno otvoren dnevni prostor. Sav nameštaj kao što su plakari, niski stolovi, radni stolovi i izuzetno veliki pojedinačni kreveti dizajnirani su po meri i postavljeni duž zidova dajući snažan osećaj prostranosti. Kuhinja obložena granitom i drvetom brzo je prevazišla svoju samo funkcionalnu svrhu, postajući prostor za ručavanje, čitanje, druženje ili rad; sve zahvaljujući obilju prirodnog svetla, toplim završnim obradama i dobrom osvetljenju prostora.

PhotoCredit: José Hevia
Prethodni članakInteraktivni muzej jezika
Sledeći članakMemphis: 40 godina kiča i elegancije

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here