Šta je to arhitektura?

Jedan od najstarijih tekstova o toj grani ljudske delatnosti, De Architectura, latinskog autora Vitruvija, kaže da se arhitektura zasniva na skladu i ravnoteži tri načela: Lepote (Venustas), Čvrstoće (Firmitas) i Korisnosti (Utilitas), navodi Wikipedia.

A da li arhitektura može da pleše, da se kreće i ima osećanja?!

Može, ako je to deo eksperimenta, odnosno performansa. Performansa u kome su uključeni ljudsko telo i arhitektura u jednom drugom odnosu, možda partnerskom, možda prijateljskom, možda nekom još neotkrivenom, nedefinisanom. Ostaje da otkrijemo.

Performans arhitektura je nastala 2006. godine kao inovativna arhitektonska disciplina koja se fokusira na senzorne i iskustvene elemente prostora. Ona primenjuje interakciju tela i prostora kao metodologiju za projektovanje. Časovi performans arhitekture nedavno su uključeni u nastavni plan i program prestižnih arhitektonskih fakulteta, kao što je, na primer, Bartlett iz Londona.

PhotoCredit: Performarch.com

Danas, kako je znanje nikad bliže, moguće online i u realnosti, svako može da se okuša u ovoj arhitektonskoj disciplini. Bez predznanja, bez petogodišnjih studija arhitekture, i da na kraju kursa bolje poznaje svoje okruženje, svoje telo, sebe i u kakvim sve korelacijama oni stoje i postoje u prostoru.

Arhitektura se kreće, arhitektura pleše, arhitektura oseća

Letnju školu su osmislile Orsalia Dimitriou, arhitekta i akademik, Aliki Kylika, arhitekta i performans dizajner i Eliza Soroga, performans umetnik. U studiju smeštenom u Londonu, napravile su program i okupile tim interesantnih profesionalaca, umetnika i arhitekata. Škola Performarch.com je do sada više puta organizovana, a poslednja u nizu, pod nazivom: „Telo, pokret, prostor“ planirana je da se dogodi u Atini, ali je zbog situacije s pandemijom, održana online u junu ove godine.

Na ovaj način, put arhitekture odstupa od tradicionalne uloge glavnog arhitekte koji proizvodi skulptoralne objekte za neutralnog korisnika i umesto toga se emocionalno i kognitivno uključuje dinamičnom improvizacijom između aktivnih pojedinaca (zajednice) i okruženja (prostor, zajednica).

PhotoCredit: Performarch.com

Uloga arhitekte je ulogu pripovedača koji koristi rečnik ljudskog tela. Ljudsko telo se posmatra kao oruđe za crtanje, razmišljanje, pravljenje, modelovanje i razmišljanje, stvarajući tragove u prostoru.  Prostor se smatra produžetkom naših tela, a naša tela produžetkom prostora. I u malom i u velikom obimu, od sobe do grada, ljudi oblikuju svoju okolinu i oblikuju se po njoj.

Arhitektura performansa je sredstvo da arhitektura postane kritična prema svom polju u sadašnjosti i da se poveže sa svojom društveno-političkom i kulturnom dimenzijom.

Arhitektura kao dinamična disciplina

Arhitektura se već dugo smatra statičkom disciplinom. Škola Performans arhitekture se fokusira na primenu alata performansa u arhitektonskom razmišljanju, u proizvodnji prostornih radnji i telesnih geometrija u prostoru. Ovo je odlična prilika za studente koji žele da nauče nove veštine i  budu deo interdisciplinarnog i međunarodnog tima.

PhotoCredit: Performarch.com

„Bilo da se upisujete na univerzitet ili tražite posao, ovaj alternativni ugao će vam pomoći da na sve pogledate iz drugog ugla, a nekad je to dovoljno za prave promene. Škola nudi nekonvencionalan uvod u arhitekturu sa performativnim pristupom vremenu i prostoru“, navode autorke škole.

Otkrijte međusobne veze arhitekture

„Letnja škola performans arhitekture“ je uzbudljivo učenje koje kombinuje arhitekturu sa drugim disciplinama, uključujući umetnost, kinematografiju i performans. Cilj je nadahnuti, proširiti i osporiti mogućnosti prostornog predstavljanja i dizajna.

PhotoCredit: Performarch.com

Letnja škola osmišljena  je da daje alternativni, kritički pogled na proučavanje, upotrebu i proizvodnju prostora kako na urbanim tako i na arhitektonskim nivoima.

PhotoCredit: Performarch.com

Uskoro o novoj školi koju Peformarch.com tim planira posle Nove godine.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here