Kada se okupi grupa mladih arhitekata koji su uz to ljubitelji prirode, kamperi i planinari, nastaju jednostavna i životna dela, višenamenska i po značenju i dubini promišljeno slojevita.

A tako je nastala i grupa ADA O:tvoreno koju su inicijalno pokrenuli Stefan Radošević i Luka Višnjić. Otvaramo prostor, tvorimo mesto, krilatica je i vodilja ove grupe čiji su inicijali početna slova za Art, Design i Architecture.

Projekat Osmatralište koji je realizovan još 2016. godine na Divčibarima privukao nam je pažnju u ovim danima izolacije i preplavljenosti informacijama. Želja da se boravi na otvorenom i da se, bez tuđih uticaja, osmotri okruženje i promisli šta i kako treba činiti, aktuelno je danas sigurno više nego 2016.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

…Dok su Stefan, Luka, Ana i Vladica spajali osvojene vrhove na reljefnoj ploči na vrhu Kablara, nadajući se kreativnom poduhvatu na nekoj sledećoj planini, planina je došla k njima. Usledio je poziv iz Valjeva, u trenutku kada je Artan slao svoj signal kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru na Crni Vrh na Maljenu, odnosno u Divčibare…

…Posredstvom dobrih vesti od dobrih ljudi – zajedničkih prijatelja –  Lazara Stanojčića i Marka Kovača , prijatno iznenađeni akcijom O:TVORENO IGRALIŠTE, organizatori prvog Mountain Music Fest-a (MMF-a), na čelu sa Andrijom Marjanovićem, pozivaju grupu ADA da učestvuje u programu novonastajućeg festivala, dok ih sam duh piramide Rtnja poziva na intervenciju u planini…

Ovako Stefan, Luna, Ana i Vladica započinju avanturu sa Osmatralištem u Kampu Breza kada pišu priču na svom sajtu. Ali kada se fokusiraju na koncept i razradu projekta, uključuje se drugi diskurs, akademski i visoko stručni, koji zvuči ovako:

Koncept – opis projekta

O:TVORENO OSMATRALIŠTE je koncipirano kao pozicija dve kružne projekcije dva prostorna elementa: multifunkcionalne osmatračnice i logorske vatre. Anticipirano je kao neksus mesta, odnosno osa gravitacionog polja kampa koja aktivira zapušten prostor i nudi sadžaj posetiocima (predviđenim akterima). Pozicionirano je u sredini prostornog trougla koji formiraju tri osušene breze, poslednja tri svedoka istoimenog kampa. Ovim činom, na simboličnom i semantičkom nivou, osmatračnica predstavlja reminiscenciju ovog mesta, produžavajući njegov duh.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

Formalno-funkcionalni koncept osmatračnice je inspirisan okolnim četinarima, kao i samom geografijom i sadržajima planine i njenih potencijala. Piramidalna forma ima za cilj da se na kognitivnom nivou uklopi u postojeći planinski kontekst, nadovezujući se na samu planinu kao intervencija u/na njoj. Na taj način, osmatračnica postaje organski završetak planine, odnosno njen artificijelni vrh.

To je deo opisa projekta. Posebno je pohvalno kada arhitekta zna na različite načine da obrazloži svoje rešenje i na više načina priđe različitim ciljnim grupama koje su korisnici ove male, jednom rečju, lekovite prostorne intervencije.

Osmatralište ima tri nivoa. U prizemlju je ljuljaška kao lajtmotiv koncepta O:tvoreno. Ambijent vertikalne bašte koga čini šumsko i livadsko bilje dopunjen je elementima za sedenje, trupcima i klupama. Drugi nivo je slobodan prostor namenjen posmatranju okoline, dokle god se pogled pruža preko planinske flore i faune. Treći nivo je kućica za ptice, strmi krov namenjen skloništu i hranilištu za ptice.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

Materijalizacija

Osnovni građevinksi materijal je lokalno natur drvo, bez dodatne obrade, od koga se izvode stubovi, grede, kosnici, rogovi, spregovi. Dakle, sve što nosi. Sve što je nošeno, je od drugih, lakših materijala i bele je boje. To su prateći elementi koji akcentiraju programske elemente svakog nivoa: plato u prizemlju i logorsko ložište od belog kamena; metalne merdevine i vertikalna bašta od planinarskog (alpinističkog) užeta kao potpora za puzavice, sa integrisanim automobilskim gumama kao žardinjerama ograda prostora za osmatranje i krov. Sve je ofarbano u belo.

Izgradnja

Kako je Osmatralište bio deo jednodnevne radionice u okviru Muzičkog festivala, sve pripreme i najveći deo izvođenja bilo je potrebno uraditi unapred.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

…Topli letnji dani i svežina planinskog vazduha sredinom avgusta su idealno vreme za boravak i rad napolju. Kompleksnost i obim stvaralačkog poduhvata koji osmatračnica nosi, iziskuje najmanje nedelju dana pripremnog rada, što podrazumeva i kopanje zemlje i livenje temeljnih traka u terenu nepredvidivog sastava. Devet dana pre početka jednodnevnog festivala, Stefan, Luka, Ana i Vladica pakuju alat i opremu za kampovanje i kreću put Divčibara

Uz pomoć lokalnog stanovništva, majstora, dunđera i tesara, uspešno su završeni pripremni radovi, temelji a potom podignuti i montirani svi drveni elementi. U fazi trodnevne pauze, tim se razdvoja da svako obavi deo posla oko „belih“ elemenata. Pred festival je sve bilo spremno, a prvi gosti bila su deca iz kraja, zainteresovana za gradnju. Došli da pomognu.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

…Nakon postavljanja kosnika za prihvatanje merdevina i vertikalne bašte, posao se privodi kraju. Tesari odlaze, a drugarima iz Čačka se pridružuju deca Divčibara, zainteresovana dešavanjem u Brezi. U međusobnom razgovoru, tim primećuje da klinci nose „Politikin Zabavnik“, tako da sam kraj radnog dana obeležavaju zajedničkom fotografijom koja će se vremenom naći u časopisu njihovog detinjstva

Radionica

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

Ornitološko-arhitektonska radionica počela je tačno u podne tog toplog, avgustovskog dana, a potpuno neplanirano zagazila duboko u noć. Nakon dečijeg dela programa sakupljene su ideje i vizije mladih projektanata.

…O:TVORENO OSMATRALIŠTE okruženo šumom, ambijentalnom koncertnom muzikom, domaćim začinima, šervudskim strelama i telima u joga položajima, obiluje celodnevnom, kontinuiranom mešavinom događaja i doživljaja, kako programa festivala tako i sadržajima same radionice, čije aktivnosti i njihov intenzitet jedino može sagledati oko iz ptičje perspektive, visoko nad planinskim vrhom…

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

A kako Osmatralište živi svih ovih godina?

Smenjuju se godišnja doba, ljuljaška ponosito stoji i svedoči prirodnim promenama, dok je neko ne zaljulja, u smeru kretanja na kojoj se nalazi „vatra“. Detalj frule unutar sedišta ljuljaške je postavljen kao personifikacija autohtone muzike planinskih pašnjaka, sintetišući aktivnosti ljuljanja i sviranja.

PhotoCredit: ADA O:tvoreno

Projektantska vizija uvek ode dalje i više od onoga što se na kraju izvede. Tako se još uvek čeka na momenat kada će puzavice lokalnih biljaka da nastane Osmatralište.

Crni Vrh, kao najviša tačka ovog obronka Maljen planine, originalno je zamišljen kao polazna osnova za prostornu nadogradnju u vidu osmatračnice kao novog vrha. Premeštanjem na ovu lokaciju, O:TVORENO OSMATRALIŠTE kao mesto, na dva nivoa, ispunjava svoj kontekstualni i konceptualni diskurs: prvobitno (kao savremena tendencija u arhitekturi) aktiviranjem zapuštenog prostora auto-kampa, a sada (u vidu arhaične reminescencije) kao intervencija u/na samoj planini.

Par reči o autorima

Ne poznajemo autore lično, ovo je naš prvi intervju sa njima, mada nema sumnje da ćemo biti deo nekog sledećeg projekta. Ako ništa drugo, kao pratioci naše dece koja će učestvovati na radionici.

AΔA [ada: art design architecture] je ideja i grupa formirana u februaru 2016. godine i proizilazi iz prožimanja suštine iskustva kampovanja na Adi Bojani i ideje o angažovanju umetnosti, dizajna i arhitekture i njihovog preplitanja kao kulturno – društveno – prostorne potrebe kroz eksperimentalnu, altruističku, aktivističku inicijativu koncepta – projekta O:TVORENO.

Rad grupe zasnovan je na samoinicijativnoj akciji arhitekata i uključivanju lokalnog stanovništva u obrazovni proces projektovanja i izgradnje, kao i u angažovanju pojedinaca širokog multimedijalnog spektra u interdisciplinarnim, projektantskim, umetničkim i socijalnim projektima u (uglavnom zapuštenim) javnim prostorima.

Metodologija akcije kreće se od pojedinačnih, promišljenih gerilskih akcija u javnim prostorima do interakcija sa građanima svih uzrasta na projektima specifičnim za lokaciju, posebno kroz dve faze:

1) kognitivno-istraživački rad u oblasti učenja i crtanja, gde učesnici istražuju potencijal konkretnog javnog prostora kroz sopstvene ideje i predloge intervencije, koristeći kognitivno – interaktivne podloge i radne sveske.

2) kolaborativne praktične akcije i primenjeni dizajn, gde učesnici stvaraju mesto u konkretnom prostoru, nadovezujući se na zatečeni kontekst.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here