Beč je dobar primer kulturnog života u vreme pandemije. Grad živi, uprkos nametnutim okolnostima. Muzejska četvrt u Beču počela je 8. februara sa otvaranjem svojih muzeja za posetioce uz poštovanje svim propisanih mera za suzbijanje koronavirusa. Najpre je otvoren Arhitektonski centar Beč, zatim su 9. februara otvoreni galerija „Kunstahalle Wien“ i muzej „mumok“, a za 10. februara je planirano otvaranje muzeja „Leopold“.

PhotoCredit: Hertha Hurnaus

„mumok“će posvetiti čak tri izložbe pop-art ikoni Andi Warhol-u. On je poslednji put izlagao u „mumoku“ još za života 1981. godine. Njegovo stvaralaštvo će 40 godina kasnije biti prikazano u sveobuhvatnom kulturno-istorijskom kontekstu. Izložbe „Misfitting Togehther“, „Andy Warhol Exhibits“ i „Defrosting the Icebox“ predstaviće do sada malo poznata dela umetnika i otkriti Warhol-a kao revolucionarnog umetnika izložbi i instalacija.

U galeriji „Kunsthalle Wien“ posetioce očekuje izložba „Želimir Žilnik Shadow Citizens“ kao i postavka „Cybernetics of the Poor“. Ova izložba se bavi odnosom između umetnosti i kibernetike sa posebnim osvrtom na njihove dodirne tačke. Ona će predstaviti radove u kojima umetnost koristi svoju nemoć, siromaštvo, u odnosu na kibernetičku mašinu kao osnovu za izradu protiv-nacrta.

U muzeju „Leopold“ nova izložba „Sumrak čovečanstva“ predstaviće austrijsku Modernu u periodu između 1918. i 1938. godine. Posetioci će imati priliku da vide dela Alfons Valde-a, Albin Egger-Lienz-a, Anton Kolig-a, Herbert Boeckl-a i mnoga druga ostvarenja.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here