Izgradnja drvenih nebodera širom sveta uzela je maha jer su poslednjih godina razvijene tehnike koje su to omogućile. Stambeno-poslovne održive kule od drveta se utrkuju koja će biti viša i svake godine imamo novu koja zauzme počasno mesto. Drveni objekat koji će ovde biti spomenut, neće nakon realizacije biti najviši u ovoj kategoriji ali svakako je jedan od najspecifičnijih.

mlin; rekonstrukcija; drvena gradja; poslovni; objekat
PhotoCredit: Urban Agency

Projekat kompanije Urban Agency uključuje zgradu starog mlina iz 19. veka koja će činiti donji deo novog objekta, dok će se u gornjem delu uzdizati drvena konstrukcija u vidu kule. Mlin se nalazi u Dablinu na obali. Ova konstrukcija će zapravo biti postavljena na „krov“ industrijskog mlina visokog 22 metra. Za izgradnju će se koristiti unakrsno lamelirano drvo – CLT. U planu je da gornji deo kule bude visine preko 50 metara. Međutim i pored ove impozantne visine, kula neće sustići najvišu drvenu zgradu na svetu, norveški Mjostarnet.

Shodno tome da je objekat mlina u stanju propadanja, mora se uraditi sanacija, kao i poboljšati sam pristup. U unutrašnjosti starog mlina biće smeštene stambene jedinice, dok će kula uglavnom biti namenjena za poslovni prostor. U okviru poslednja dva sprata nalaziće se zastakljeni vrt.

mlin; rekonstrukcija; drvena gradja; poslovni; objekat
PhotoCredit: Urban Agency

Ekološka prednost drvene građe

Pored upotrebe održive drvene građe, biće postavljeni i solarni paneli. Korišćenje drvene građe za izgradnju iz održivih izvora predstavlja ozbiljnu ekološku prednost u odnosu na druge materijale. Njegova prirodna mala specifična težina omogućava lakši transport, smanjuje emisiju CO2 i omogućava montiranje izvan lokacije, što je pogodno naročito za lokacije koje se nalaze u gusto naseljenom području.

Za projekte ovakve vrste, drvo predstavlja idealno rešenje jer dodaje novu vrednost istorijskoj građevini, a uz to je održivo. Inovativan dodatak u vidu drvene konstrukcije postojećem mlinu pokazuje potencijal ponovne upotrebe i očuvanja nacionalnog arhitektonskog nasleđa, dok se istovremeno ispunjavaju zahtevi za stvaranjem više prostora širenjem po vertikali, a ne po horizontali.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here