Izraelski dizajner Erez Nevi Pana iskoristio je pet tona soli iz Mrtvog mora za stvaranje svoje „Crystalline“ kolekcije, koju opisuje kao „arhitekturu malih dimenzija“, koja prikazuje kako se so može koristiti kao građevinski blok.

PhotoCredit: Dor Kedmi

Kolekcija, koja je postavljena na trijenalu National Gallery of Victoria (NGV) u Melbourne-u, se sastoji od četiri skulpturalna elementa: merdevina, gromade, stepeništa i šetališta. Svi kristalni elementi, koje autor opisuje kao „arhitekturu malih dimenzija“ napravljeni su od čvrste soli, osim merdevina koje imaju aluminijumsku osnovu, i predstavljaju putovanje od vode do kopna.

PhotoCredit: Dor Kedmi

Nevi Pana je koristivši više od pet tona soli za svoju „Cristalline“ kolekciju imao za cilj, da stvori element koji deluje stabilno i čvrsto, a opet poetično i izražajno, pritom skretajući pažnju na ogromnu količinu soli koja se svake godine zanemaruje u solanama.

PhotoCredit: Dor Kedmi

Da bi napravio kolekciju, Nevi Pana je prvo izvukao sirov materijal iz Mrtvog mora. Zatim je nastavio da tretira sirovinu na različite načine kako bi stvorio konačne oblike soli. Jedan deo je držan u sirovom, nedovršenom stanju, dok je drugi obrađen na CNC mašini da bi se formirale stepenice.

PhotoCredit: Sean Fennessy

Takođe koristio je postupak kompresije i zagrevanja da bi stvorio devet „rastopljenih“ blokova soli sa gotovo „mermernom“ teksturom.

Za poslednji deo instalacije, dizajner je blokove potopio nazad u bazene za isparavanje, gde je prirodni proces kristalizacije doprineo stvaranju više organskih slojeva soli na postojećim oblicima.

PhotoCredit: Dor Kedmi

Autor se nada da ćemo blokove soli, za koje kaže da imaju visok stepen čvrstoće u odnosu na njihovu veličinu i masu, moći da koristimo za gradnju objekata, jer što je blok deblji, to je jači. U isto vreme ovaj materijal ima široki spektar oblika, koji omogućavaju formalnu slobodu za arhitektonsko stvaranje.

Zbog kontinuiranog livenja, ovi blokovi su dobri i kao noseći zidovi, jer težina zavisi od debljine bloka.

PhotoCredit:

Korišćenje lokalnog materijala, kao što je so, je održivo rešenje za gradnju i moglo bi da bude efikasan način upravljanja postojećim otpadom koji se nalazi u Mrtvom moru a potiče iz industrije kalijuma i broma.

Blokovi su namenjeni sušnim područjima i pokazuju veličanstvenu sposobnost toplotne izolacije, dok nanošenje nepropusnog sloja na površinu pomaže da izdrže kišu i vremenske nepogode.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here