Bunker za podmornice iz Drugog svetskog rata transformisan u najveći svetski centar digitalne umetnosti

PhotoCredit:Akg-images/ErichLessing

Smešten u Bordou u Francuskoj, ogromni bunker se tokom Drugog svetskog rata koristio nekoliko godina za smeštaj zajedničke nemačke i italijanske podmorničke flote. Zahvaljujući Culturespaces, sada će biti preimenovan u Bassins de Lumieres i postaće najveći svetski centar za digitalnu umetnost.

Monumentalni prostor, koji se prostire na 13.000 kvadratnih metara, biće ispunjen digitalnim izložbama posvećenim velikim majstorima istorije umetnosti, kao i savremenoj umetnosti.

 

PhotoCredit:Lebonbon.fr

Culturespaces je bio veliki izazov za Atelier des Lumieres I ako su skoro izveli prenamenu bivše livnice u Parizu. Međutim, ovaj put je posao bio mnogo zahtevniji jer je celokupna baza za podmornice zahtevala remont i rekonstrukciju da bi dobila novu funkciju.

Kada se Bassins de Lumieres otvori za javnost u aprilu 2020. godine, posetioci će imati priliku da pogledaju različite izložbe u prostorima nekadašnjih bazena. Glavne instalacije se odvijaju oko četiri velika bazena koja su delimično napunjeni vodom. Posetioci će se kretati na pešačkim mostovima, posebno napravljenim za sticanje ovog “mokrog” iskustva.

PhotoCredit:Akg-images/ErichLessing

Za uvodnu stalnu postavku Culturespaces je izabrao slikara Gustava Klimta. Ovaj majstor bečke secesije biće istražen kroz pregled boja, pejzaža i portreta koji definišu njegovo delo.

PhotoCredit:Akg-images/ErichLessing

U međuvremenu, ljubitelji moderne umetnosti biće obradovani delima Paul Kleea.  Snažna veza Klee-a sa vizuelnom umetnošću i muzikom čini osnovnu ideju vodilju same izložbe.

PhotoCredit:Ouchhh/Culturespaces

Pored toga, na Bassins de Lumieres nalaziće se prostor pod nazivom Le Cube, koji će biti posvećen savremenoj digitalnoj umetnosti. Studio za stvaranje digitalnih efekata, Ouchhh otvara prostor Ocean Data, instalacijom koja koristi veštačku inteligenciju, za stvaranje jedinstvenih slika.

„Ocean Data se sastoji od miliona podataka zarobljenih u moru da bi se stvorio jedinstveni digitalni rad u kojem se oblici, svetlost i kretanje generišu putem algoritma“, navodi Culturespaces i dodaje „Posetioci će otplovitiu  srce okeana i upustiti se u putovanje kroz različite materijale, boje i reljefe. Delo kombinuje umetnost, nauku i tehnologiju da bi u potpunosti dočaralo ovo kontemplativno iskustvo.“

Otvaranje je najavljeno za 17.april 2020. godine.

 

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here