PhotoCredit: organizatori

Koji se prirodni materijali koriste u izgradnji, koje su tradicionalne tehnike gradnje, kako sprečiti proces propadanja starih kuća i kako im dati novi život, kao i praktično izvođenje sanacije i adaptacije starog objekta, sve to moći će da nauče prijavljeni na obuci za sanaciju starih objekata od prirodnih materijala, koja se od 4. do 9. septembra održava u selu Sodarce u okolini Vranja.

Organizatori kažu da će prijavlljeni imati priliku da nauče kako da pronađu zemlju, testiraju je i prilagode potrebama za izgradnju, da nauče osnovu dijagnostiku starih objekata i da vide osavremenjene tradicionalne tehnike gradnje kojima stari se objekat može prilagoditi savremenom načinu života.

Udruženim snagama i razmenom znanja i iskustava, možemo spasiti od zaborava veštine naših predaka. Brigom i očuvanjem nasleđenih kuća sačuvaćemo identitet i lepote naših sela, a prilagođavanjem starih objekata našim današnjim potrebama, poboljšaćemo uslove života u njima – kažu organizatori obuke.

Podsećaju na činjenicu da zidovi od zemlje imaju prirodnu sposobnost da „dišu“, održavajući stalno idealnu vlažnost vazduha u kući i sam vazduh čistim.

Zemljani zidovi u kombinaciji sa slamom termički su idealno izolovani. Zimi zadržavaju toplotu vrlo dugo i sprečavaju da izađe napolje, a letnju vrelinu da uđe unutra. Ni jedan moderni materijal ne poseduje sve ove sposobnosti zajedno. Koristimo prirodne materijale jer njihova proizvodnja ne zagađuje prirodu – objašnjavaju.

Organizatori obuke su organizacije MAICh, COB i Blatologija.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here