PhotoCredit: bina.rs

Prezentacija i okrugli sto, u subotu, 13.maj 2023., 18.00h u Likovnoj Galerija KCB, Knez Mihailova 6.

LINA je mreža koja povezuje istaknute aktere s kulturne scene s novim praktičarima i misliocima u arhitekturi. Cilj mreže je da usmeri arhitektonski sektor ka održivim, cirkularnim i čistim praksama, da poveže postojeće napore u ujedinjeni LINA arhitektonski program i istakne nove glasove koji se pojavljuju, dajući im međunarodnu platformu.

Autori: Frančeska Kokijara i Sergios Strigklojanis, LINA saradnici

„Urbane mitologije” inspirisane su Atinom, gradom u kojem se prepliću istorija, mitovi, ali i kritička urbana pitanja. Tokom krize primetili smo kako, s jedne strane, mitologiju i moć narativa eksploatiše turistička industrija, a s druge kako ona postaje oruđe za vraćanje prava na grad. Ova zapažanja i uverenje da narativi pomažu da se razumeju složene savremene urbane stvarnosti i da se otkriju inače nevidljiva društveno-prostorna pitanja, oblikovali su ideju o „Urbanim mitologijama”, pisanom projektu za podizanje svesti koji kroz mitove namerava da istraži neke od najvažnijih gorućih urbanih problema u različitim gradovima.

„Urbane mitologije” proizilaze iz međusobne povezanosti tri elementa: urbanih pitanja, lokalnih narativa i teorijskog okvira. Projekat ima za cilj da istakne neka od urbanih pitanja kao što su svakodnevne borbe za život u gradu, prostorne manifestacije urbanog pamćenja, džentrifikacija, turistifikacija, prostorna nepravda, nevidljivo urbano siromaštvo, pretnje urbanim zajedničkim dobrima i ekološke kritičnosti savremenih gradova. Što se tiče mitova, oni su upotrebljeni u širem smislu i podrazumevaju stvarnu mitologiju grada, bajke ili priče, urbane narative – dominantne ili odozdo prema gore – kao i kolektivne imaginarne urbane geografije. Zbirka poglavlja posvećenih različitim evropskim gradovima sačinjavaće „Atlas urbanih mitologija”.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here