Arhitektonski studio 4mind

    Arhitektonski Studio 4mind osnovan je u Novom Sadu 2008. godine od strane arhitekte Ilje Mikitišina. Biro je od samog početka aktivan na domaćoj i internacionalnoj praksi u privatnim i javnim projektima za koje dobija nekoliko prestižnih nagrada, uglavnom na ruskom i crnogorskom tržištu. Naš rad karakteriše namera da dođemo do rešenja koja su ukorenjena u mestu, samom „Genius Loci“ tj. arhitekture koja ima emocijalni značaj. Koncepti i ideje sposobni da stvore atmosfere koji su arhitektonski jasni i izražajni, u kojima forma, materijalizacija i vizija su u idealnom balansu.

    U poslednje vreme studio se okreće i VR tehnologiji, te vizualnoj umetnosti kroz sliku, ali još više kroz pokret i animaciju kao jednog aspekata arhitekture vrlo bitnog za marketing i stanogradnju.

    Memorijalni Kompleks sa muzejom Prvog svetskog rata, planina Cer, Srbija, 2018

    Autorski tim: Ilja Mikitišin, Igor Mikitišin, Miljan Salata, Rajko Anđelić

    – predloženo rešenje na nacionalnom urbanističko –arhitektonskom konkursu, prvonagrađeni rad

    Projekat memorijalnog kompleksa Cer predstavlja autentičnu sliku kroz evokativnu scenografiju prostorno kulturološkog simbola pobede predstavljenim usekom kroz teren kao metafora rova i glavnog prodora II Srpske armije. Ulazna rampa „uplivava“ u krst u osnovi transponovan u vertikalni spomenik sa vidikovcem na vrhu. Visina memorijalnog spomenika trebala bi da ostavi utisak strahopoštovanja posetioca prema borbi za nezavisnost države, dok pogled sa vrha jasno i nedvosmisleno ukazuje za šta je život dat i koja je cena bila –  Srbija na dlanu dokle god pogled seže.

    Materijalizacija spomenika definisana je igrom punog i praznog kao večite veze izmedju sadašnjosti i prošlosti, gde prazina simboliše žrtve svih onih koji su život dali u stremljenju ka slobodi dok puno simboliše naše prisustvo i sećanje na kojoj počiva i opstaje ta slika prošlosti.

    Turistički punkt Kupinovo sa Osmatračnicom za posmatranje ptica ’’Obeda’’, Obedska bara, Srbija, 2010

    Autor: Ilja Mikitišin

    – izvedeno

    Jezero Obeda, za razliku od ostalih močvara u Srbiji, ima jedinstvenu kombinaciju prirodnih i kulturno-istorijskih vrednosti, što ga čini posebno atraktivnim za razvoj svih turizma, kao i izučavanje etnografije, arheologije i srednjovekovnih manastira i utvrđenja.

    Ipak najznačajnija karakteristika ovog specijalnog nacionalnog rezervata prirode su ptice, što predstavlja pravi raj za ornitologe. Mesto observatorija Obeda i Kupinik nalazi se na ivici ogromne slobodne površine, gde svi ljubitelji priča mogu nesmetano da posmatraju ptice u tišini i mirisu prirode. Struktura opservatorija je u potpunosti napravljena od drveta. Održivi pristup projektovanju i izvodjenju bio je neophodan kako bi se arhitektura zadržala što je više moguće sekundarnom, a što više stopila sa okruženjem.

    Aministrativno – poslovna zgrada ’’Minaqua’’ sa Spa & Wellness Centrom, Novi Sad, Srbija, 2008 / 2020

    Autorski tim: Ilja Mikitišin, Igor Mikitišin, Miljan Salata

    – izvedeno / idejno rešenje

    Kao regionalnom lideru u proizvodnji vode, fabrika „Minaqua“ tražila je objekat –  sedište za celokupno poslovanje. Objekat je pozicioniran longitudinalno uz ulicu sa uslužnim lokalima u prizemlju i landscape kancelarijama na gornjim spratovima za iznajmljivanje. Industijski izgled zadržan je u skladu sa funkcijom celog kompleksa. Prva faza u izgradnji bila je fabrika vode, drugi deo je glavna zgrada sa komercijalno-poslovnim karakterom, dok treći deo projekta predstavlja enterijerski predlog uređenja desnog krila prizmenog dela glavne zgrade u Spa & Wellness Centar sa bazenom.

    Koncept ovog prostora oslanja se na podelu jedinstvenog prostora definisanim postojećim konstruktivnim elementima na dva različita dela: Fitnes i Spa. Ovakva funkcionalna dispozicija nudi nesmetano kretanje. Hodnik u pozadini povezuje čitav kompleks sa bazenom. Bazen je dizajniran minimalistički, fokusirajući se na dnevno i noćno osvetljenje, čime se stvara intimnija atmosfera.

    Ostavite komentar

    Molimo vas unesite komentar
    Please enter your name here