Od kreveta napravljenih od recikliranog kartona do podijuma od donirane plastike, Olimpijske igre Tokio 2020 imaju za cilj da budu „najzelenije“ igre do sada.

Organizatori Olimpijskih igara imaju za cilj stvaranje „Igara sa minimalnim uticajem“, kroz niz koraka opisanih u Planu održivosti Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Tokiju 2020.

Većina lokacija na kojima će se održavati događaji već su postojali, a nekoliko ih je ponovo korišćeno sa Olimpijskih igara u Tokiju 1964. godine, a podijumi i medalje napravljeni su od recikliranih materijala.

Plan održivosti tvrdi da igre imaju za cilj da krenu „ka nultoj količini ugljenika“ tako što će se fokusirati na maksimalne uštede energije i upotrebu obnovljive energije.

Baklja

PhotoCredit: dezeen.com

Olimpijske baklje, koje je projektovao Tokujin Yoshioka, sačinjene su od recikliranog građevinskog otpada iz privremenog stanovanja korišćenog nakon zemljotresa i cunamija u Velikom Istočnom Japanu 2011. godine.

Dizajner je tehnikom ekstruzije proizveo baklje od ružičastog zlata od 71 centimetara, koje podsećaju na nacionalni cvet Japana, cvet sakure. I štafeta i kotao koji drže olimpijski plamen napajaju se vodonikom umesto fosilnim gasom.

Tojotino električno vozilo

PhotoCredit: dezeen.com

Autonomno i električno vozilo e-Palette dizajnirano je za prevoz olimpijskih i paraolimpijskih sportista oko olimpijskog sela bez stvaranja emisija.

Japanska automobilska kompanija Toyota modifikovala je svoju postojeću flotu vozila e-Palette kako bi se bolje prilagodila potrebama sportista kojima je bio potreban nesmetan i udoban prevoz.

Neke od modifikacija uključuju proširenje vrata, spuštanje poda i dodavanje električnih rampi kako bi se putnicima – posebno korisnicima invalidskih kolica – omogućilo lako i brzo ukrcavanje.

Medalje

PhotoCredit: dezeen.com

Japanski dizajner Junichi Kawanishi izvukao je plemeniti metal iz starih mobilnih telefona i drugog e-otpada, koje je donirala javnost, kako bi stvorio reflektujuće prstenove nalik vrpci oko ivice olimpijskih i paraolimpijskih medalja.

Kawanishi-jev pobednički dizajn medalja izabran je na takmičenju na koje je pristiglo više od 400 profesionalnih dizajnera i studenata dizajna. Kutije za medalje, proizvedene od obojenog japanskog drveta jasena, dizajnirao je Shinya Yoshida.

Kreveti

PhotoCredit: dezeen.com

Japanska kompanija za posteljinu Airweave proizvela je lagane reciklirane kartonske krevete i dušeke koji se mogu prilagoditi sportistima.

Od 18.000 kreveta i dušeka kreiranih za sportiste na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, 8.000 će biti prenamenjeno za upotrebu sportista na Paraolimpijskim igrama.

Brend tvrdi da se dušeci, izrađeni od polietilenskih vlakana, mogu neograničeno mnogo puta reciklirati.

Japanski nacionalni stadion

PhotoCredit: dezeen.com

Japanski arhitekta Kengo Kuma kreirao je drvenu rešetku za Japanski nacionalni stadion, na kojoj će biti svečane ceremonije otvaranja i zatvaranja, kao i atletski događaji.

Iako se drvo generalno smatra održivim građevinskim materijalom zbog svoje sposobnosti skladištenja ugljenika, dizajn je na udaru kritika zbog korišćenja drveta povezanog sa krčenjem šuma i kršenjem ljudskih prava.

Otkriveno je da se drvo korišteno u drvenoj strukturi, punjenoj biljkama, može pratiti od Shin Yang-a, malezijskog giganta optuženog za ilegalnu seču i uništavanje prašume.

Uniforme bakljonoša

PhotoCredit: dezeen.com

Reciklirane plastične boce koje je sakupila Coca-Cola korišćene su u belim majicama i pantalonama namenjene bakljonošama koji nose olimpijski plamen na štafeti u Tokiju 2020.

Olimpijsko udruženje u Tokiju dizajniralo je uniseks uniforme olimpijskih nosača baklji pod temom „nada nam svetli“.

Svi dizajni sadrže krilo sa kockastim uzorkom koji je u Japanu poznat kao ichimatsu moyo. Isti obrazac se može naći i na logotipovima Tokija 2020.

Nike košarkaške i fudbalske uniforme

PhotoCredit: dezeen.com

Marka sportske odeće Nike je za izradu ovih uniformi koristila reciklirani poliester napravljen od plastičnih boca i recikliranog najlona, kao i otpad od gume i prediva iz fabrika kompanije.

Među njima su i fudbalski dresovi za američki, korejski i nigerijski tim, zajedno sa setovima za američke muške i ženske košarkaške timove.

Brend kaže da će uniforme biti „najodrživije“ i „najbolje će raditi“ do danas.

Podijumi

PhotoCredit: dezeen.com

Pobednici na Olimpijskim igrama i paraolimpijskim igrama u Tokiju 2020. primiće medalje na postoljima od 24,5 tona odbačene plastike za domaćinstvo.

Japanski umetnik Asao Tokolo prikupio je plastiku od japanske javnosti pre recikliranja materijala i pretvaranja u filamente koji su korišćeni za 3D štampu podijuma.

Ekvivalent od 400.000 boca deterdženta za veš prikupljen je kako bi se stvorilo svih 98 podijuma koji će se koristiti tokom Igara.

Olimpijsko selo Plaza

PhotoCredit: dezeen.com

Ova privremena građevina tokijskog studija Nikken Sekkei izgrađena je koristeći 40.000 komada japanskog drveta. Komadi čempresa, kedra i ariša „pozajmljeni“ su od lokalnih vlada širom Japana.

Drveni prostor koristiće se kao centralno mesto za sastanke i trpeze sportista, zvaničnika, gostiju i medija u Olimpijskom selu tokom svih igara.

Nike-ove uniforme za skateboard

PhotoCredit: dezeen.com

Svetle boje i geometrijski uzorci krase uniforme za skateboard, koje je Nike dizajnirao za prve takmičare u skejtbordu na Olimpijskim igrama.

Prema Nike-u, svi dresovi za skateboard-ing sastoje se od 100% recikliranog poliestera iz „boca za vodu i drugih stvari koje bi otišle u otpad“.

Kompanija sportske odeće kreirala je uniforme za Sjedinjene Države, Francusku i Brazil. Svi će dovoditi timove na Olimpijske igre u Tokiju 2020. kako bi se takmičili u prvim sportskim takmičenjima u ulici i parku na Oimpijskom nivou.

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here