Putovanje ka tome da vaš grad postane zelenije i zdravije mesto za život, ima mnogo koraka, jedan od njih je primena efikasnih instrumenata za praćenje životne sredine. U Hamburgu, CLEVER Cities sprovodi procenu kako se menja urbana sredina u okrugu Neugraben-Fischbek i procenjuje različite alate i metode za podršku lokalnim aktivnostima vezanih za ove promene.

Na tom području će se izgraditi novi zeleni krovovi kako bi se testirao njihov potencijal zadržavanja kišnice i kako bi se stanovnicima pružilo više rekreativnih zelenih površina, što će dovesti do smanjenih temperatura leti i poboljšane klime.

Kako je sa nivoa ulice teško videti zelene krovove, tim CLEVER Cities u Hamburgu istražuje mogućnost korišćenja fotografija iz vazduha (daljinsko očitavanje) u svrhu praćenja. Prva evaluacija sprovedena je pomoću Geografskog informacionog sistema (GIS), okvira koji omogućava korisnicima da uhvate i analiziraju prostorne i geografske podatke.

U partnerstvu sa hamburškom GIS akademijom, četiri učesnika projekta razvila su različite GIS alate. Ciljevi istrage definisani su uz konsultacije sa predstavnicima Ministarstva životne sredine, klime, energetike i poljoprivrede (BUKEA) koji mogu doprineti CLEVER strategiji praćenja gradova i preneti ih na druga projektna područja ili u čitav grad.

PhotoCredit:CLEVER Cities; zeleni koridor u Hamburgu

Prva procena utvrdila je stepen pokrivenosti vegetacijom u predmetnom području na osnovu  fotografija snimljenih iz vazduha, 2019. godine. U tom kontekstu, takođe je moguće posebno tražiti zelene krovove i tako utvrditi procenat ozelenjavanja krovova.

Druga procena ispitivala je potencijal za postavljanje novih zelenih krovova. Prikupljanje podataka temeljilo se na informacijama visoke rezolucije o obliku objekata i nagibu njihovih krovova. Iz ovih podataka može se zaključiti da li je krov pogodan kao lokacija zelenog krova i tako se može stvoriti registar potencijalnog zelenog krova. Pored toga, različiti parametri kao što je kapacitet zadržavanja kiše izračunati su za svako potencijalno mesto zelenog krova.

Prvi rezultati pokazali su da bi oko 56% krovnih površina u Neugraben-Fischbeku bilo pogodno za zeleni krov. U još 43% krovova su previše strmi, što znači da se zeleni krov mogao postaviti samo uz velike tehničke napore. Preostalih 1% su površine manje od 20 m² koje nisu uzete u obzir u proračunu. Budući da su mali krovovi uglavnom nadstrešnice za automobile i garaže, zeleni krov bi bilo relativno lako primeniti.

Alati za proračun dostupni su timu CLEVER Cities u Hamburgu i koristiće se za informisanje o urbanističkim odlukama, kao i komunikacijski materijali o potencijalu zelenog krova u Neugraben-Fischbeku.


Podsetimo da je CLEVER Cities podržao projekat Linijskog parka na Dorćolu gde je u februaru 2020.g.  proglašeno 10 mladih timova za idejna rešenja za definisane celine Linijskog parka.

PhotoCredit:CLEVER Cities Beograd

U sklopu CLEVER Cities Beograd radi  Beogradska živa urbana laboratorija koja je na našim prostorima, poligon za uspostavlanje saradnje i stvaranje sinergija za planiranje, dizajn i sprovođenje ekoloških, zelenih, prirodom-inspirisanih rešenja za aktuelne izazove u razvoju grada. Ova platforma okuplja građane, predstavnike uprave, kulturno-obrazovne institucije, akademiju, potencijalne investitore, privredu i ostale zainteresovane strane u cilju što boljeg informisanja, što efikasnije komunikacije i podsticanja inovacija kroz ko-kreaciju.


Fotografija:Zeleni krovovi za unutrašnjost grada Hamburga (TH Treibhaus Landschaftsarchitektur) autora „Matthias Friedel“

Prethodni članakPoslovni prostor sa karakterom
Sledeći članakJedno mesto, osam veroispovesti – centar za religije u Beču

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here