Juče, Yvonne Farrell i Shelley McNamara dobile su Pritzkerovu nagradu za arhitekturu za 2020. godinu.

Yvonne Farrell i Shelley McNamara iz Dablina u Irskoj, izabrane su za laureate Pritzkerove nagrade 2020. najavio je Tom Pritzker, predsednik Fondacije Hyatt, koji sponzoriše nagradu, koja je najveća čast u arhitekturi.

 „Arhitektura bi se mogla opisati kao jedna od najkompleksnijih i najvažnijih kulturnih aktivnosti na planeti“, primećuje Farrell. „Biti arhitekta je ogromna privilegija. Osvojiti ovu nagradu je potvrda našeg verovanja u arhitekturu. Hvala vam na ovoj velikoj časti.“

PhotoCredit: Ed Reeves; Town House Building, Kingston University,

„Zbog integriteta u pristupu njihovim objektima, kao i načina na koji sprovode svoju praksu, verovanja u saradnju, velikodušnost prema kolegama, posebno o čemu svedoče događaji kao što je Venecijanski bijenale 2018., njihove neprekidne posvećenosti izvrsnosti u arhitekturi, njihov odgovoran odnos prema životnoj sredini, sposobnost da budu kosmopolitične, a istovremeno prihvaćajući jedinstvenost svakog mesta na kome rade, iz svih ovih razloga i više, Yvonne Farrell i Shelley McNamara su nagrađene Pritzkerovom nagradom za 2020. godinu,“ kaže se u obrazloženju žirija.

„U okviru prakse poput naše, toliko smo se puta borili da pronađemo prostor za primenu vrednosti humanizma, velikodušnosti i kulturne povezanosti sa svakim mestom i kontekstom u kojem radimo. Stoga je izuzetno zahvalno što se ovo priznanje odaje nama i našoj praksi i obimu rada koji smo uspeli da proizvedemo tokom dugog broja godina“, kaže McNamara.

„To je takođe predivno priznanje ambicije i vizije klijenata koji su nas birali i omogućili da dođemo do naših objekata.“

Njihova rodna Irska je ostrvo prepuno planina i litica, gde su klima i priroda drugačije na svakoj lokaciji. Njihovi objekti neprekidno ostaju namerno monumentalni, a opet skromni, poboljšavajući kvalitet gradova svojom održivošću, a istovremeno odgovaraju na sve lokalne potrebe.

PhotoCredit: Iwan Baan; University Campus UTEC Lima

Univerzitetski kampus UTEC (Lima, Peru 2015.) nalazi se na izazovnom mestu sa autoputem utopljenim u kotlinu sa jedne strane i stambenim kvartom sa druge. Rezultat je vertikalni i kaskadni objekat koji odgovara i lokaciji  i klimatskim potrebama. Njegovi otvoreni prostori projektovani su tako da prihvataju  vetrove sa okeana koji hlade i umanjuju potrebu za klimatizacijom.

PhotoCredit: Grafton Architects; Offices for the Department of Finance

U objektu Ministarstva finansija (Dablin, Irska 2009.), izbor lokalnog krečnjaka koji se koristi u debelim pločama, daje monumentalnost objektu. Prozori su udubljeni ili poravnati s fasadom sa rešetkama ispod, kako bi se omogućila prirodna cirkulacija svežeg vazduha kroz objekat.

PhotoCredit: Alexandre Soria; Universita Luigi Bocconi

Univerzitetski kampus Luigi Bocconi (Milano, Italija, 2008.) spaja studente i stanovnike živopisnog grada. To je objekat koji je mnogo više od kampusa, jer se javni prostor u prizemlju nastavlja u zatvoreni prostor ispod nivoa ulice i na taj način stvara interakciju između korisnika kampusa i stanovnika Milana.

PhotoCredit: Dennis Gilbert; Université Toulouse 1 Capitole, School of Economics

Univerzitet u Tuluzu, Ekonomski fakultet (Toulouse, Francuska 2019.) je zidan od opeke, uključujući rampe i dvorišta, koji su uklopljene u sam grad koji je ispunjen mostovima, starim zidinama, šetalištima i kamenim kulama.

Saradnja između Yvonne Farrell i Shelley McNamara predstavlja istinsku međusobnu povezanost jednakih koleginica.

„One demonstriraju neverovatnu snagu u svojoj arhitekturi, pokazuju duboku povezanost sa lokalnim problemima u svim aspektima, uspostavljaju različite odgovore na svaki izazov, zadržavajući iskrenost svog rada, i preko odgovornosti i brige o zajednici, prevazilaze zahteve te oblasti.“

McNamara kaže: „Arhitektura je okvir za ljudski život. Sidri nas i povezuje sa svetom, na način na koji to ne može nijedna druga disciplina.“

Farrell nastavlja: „U osnovi naše prakse je stvarno verovanje da je arhitektura bitna. To je kulturni prostorni fenomen koji ljudi smišljaju.“

Farrell i McNamara su osnovale Grafton Architects 1978. godine u Dublinu, gde nastavljaju da žive i rade. Sa samo četrdeset godina života, završile su gotovo isto toliko projekata, smeštenih u Irskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji i Peruu.

Farrell i McNamara su 47. i 48. laureatkinje Pritzkerove nagrade, i prve dobitnice ove nagrade iz Irske.

Prethodni članakOmaž Momi Kaporu
Sledeći članakMeđunarodni arhitektonski konkurs za obnovu tvrđave Španjola u Herceg Novom

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here