U svakodnevnoj borbi za održivo delovanje u arhitektonskom kontekstu, jedan od načina da se doprinese smanjenju zagađenja prouzrokovanog građevinskom industrijom svakako je ponovna upotreba objekata čija je prvobitna namena završena. Pronalaženje mogućnosti da se napuštene strukture, građene u odnosu na potrebe koje više ne postoje, ožive na novi način, jedan je od oblika reciklaže i ponovne upotrebe „materijala“ (u ovom slučaju arhitektonskog prostora) cirkularno – kroz različite životne cikluse.
Preseljenjem odseka logistike iz Surčina u novi centar u Inđiji, u objektu centrale kompanije WÜRTH Srbija oslobođen je prostor površine 864 m². Ovaj prostor predviđen je za otvaranje novog Pick & Go prodajnog mesta, kao i novog trening i test centra kompanije, sa pokaznim centrom za prezentaciju i demonstriranje karakteristika najsavremenijih mašina iz WÜRTH ponude.
Karakteristike konstrukcije i postojećih elemenata, kao i potencijal uočen u kvalitetu prirodnog osvetljenja postali su inicijalni ulazni parametri za konceptualizaciju rešenja novog trening i test i centra:
- Oslobođeni prostor bio je jedinstven skladišni prostor bez mnogo autentičnog karaktera, nalik na industrijski. Monolitni industrijski pod od glačanog betona probijen je kolonadama stubova na koje je oslonjena prefabrikovana betonska rebrasta tavanica.
- Visoko podignuti prozori raspoređeni u kontinualne trake omogućavaju gotovo ravnomerno prirodno osvetljavanje tokom čitavog dana.
- Pregrađivanjem prostora površine 324 m² za Pick & Go kome je pristup omogućen direktno iz hola upravnog dela objekta, za ulaz u trening i test centar preostala su postojeća industrijska rolo vrata, koja su do tada uglavnom korišćena za omogućavanje prolaza transportnim vozilima.
Intervencija u prostoru morala je biti nenametljiva i svedena u što je moguće većoj meri kako bi se kvaliteti uočeni u nasleđenom skladištu sačuvali, a njihova dejstva na korisnika pojačala.
S obzirom na to da je jedan od osnovnih zahteva bilo pregrađivanje prostora na autonomne celine, sa ciljem očuvanja ambijenta čijem kvalitetu najviše doprinosi postojeće prirodno osvetljenje, kao osnovni materijal za pregrađivanje izabran je svetlopropusni polikarbonat. Prostor od 540 m2 podeljen je podužno zidom od polikarbonata na dva površinski jednaka, ali programski različita dela.
Prvi prostor obuhvata „kavez“ koji služi kao pokazni centar za CNC i mašine za sečenje laserom i plazmom, kao i prostoriju za testiranje proizvoda iz širokog asortimana kompanije, dok se iza velikog pregradnog zida nalazi višenamenski prostor koji se lako može transformisati i prilagoditi bilo kojoj programskoj potrebi korisnika.
Pregradni zid od polikarbonata, dugačak je 30 m i obuhvata centralnu kolonadu stubova čije dimenzije diktiraju njegovu debljinu od 40 cm. Potkonstrukcija zida izrađena je u potpunosti od čeličnih kutijastih profila kvadratnog preseka i sastoji se od dva velika paralelno postavljena, međusobno ukrućena roštilja. Celokupna konstrukcija presvučena je panelima od polikarbonata smeštenim u ramove širine jedan metar.
Ritmičnom distribucijom mlečnobelih i prozirnih panela na obe konstruktivne ravni ostvaruje se utisak lakoće zida uprkos njegovim velikim dimenzijama. Zid je na tri pozicije ošupljen otvorima koji dubinom dovratnika stvaraju intenzivan vizuelni kontrast u odnosu na postavljene polikarbonatne ploče. Na prednjoj strani zida nalazi se kontinualna čelična greda kao dodatno ojačanje šinama kliznih vrata velikih dimenzija.
Visina vrata predimenzionisana je sa namerom da ne poremeti konstruktivni ritam ploča, a OSB kao materijal njihove završne obrade odabran je kao kontrast u teksturi i boji. Paneli OSB-a, ugrađeni u vrata, ofarbani su u crno, osim u središnjoj zoni koja je ostala neobrađena kako bi ispratila pravac kontinualne police od istog materijala, dugačke 30 m, ugrađene u zid sa druge strane koja se nazire kroz polikarbonat.
Iza zida od polikarbonata, montirana su dva sistema pregradnih panela za brzu i laku transformaciju prostora. Ovo sistemsko rešenje omogućava da jednostavnim pomeranjem pregradnih panela celovit prostor može postati niz individualnih učionica ili kancelarija, sala za konferencije, izložbena galerija, čak i prostor za korporativne proslave. Svaki od pregradnih panela pojedinačno je okačen u jednoj tački na konstruktivnu rešetku, koja, takođe obložena polikarbonatom, ima ulogu svetlarnika između pregrađenih prostora.
Viseće crne linijske svetiljke dužine dva i tri metra postavljene su naizmenično u visini šine koja nosi pregradne panele sa čijim crnim ivicama od dihtung guma prostoru daju kontrast i karakter linijskog crteža. Pozicija na koju su svetiljke postavljene, formirajući jednu ravan, vizuelno snižava prostor, doprinoseći na taj način osećaju čovekomernosti.
Crni „kavez“, presvučen ekspandiranom čeličnom mrežom, takođe je natkriven ravni sačinjenom od linijskih svetiljki. Na njegovim ivicama ravnomerno su postavljeni podesivi reflektori kojima se osvetljava okolni prostor. „Kavez“ je opremljen savremenim mašinama za sečenje i opremom kojom smeju rukovati samo obučena lica, tako da je i njegova pojavnost projektovana da pruži upozorenje o ograničenju pristupa.
U produžetku „kaveza“ nalazi se prostorija za testiranje proizvoda iz asortimana kompanije, snabdevena opremom za snimanje kratkih video uputstava o testiranim proizvodima i njihovoj upotrebi.
Prostor je opremljen stolovima koji se mogu jednostavno sklopiti i pomerati, radi lakšeg skladištenja, kao i udobnim stolicama u korporativnim bojama kompanije, koje se posebno ističu u čistoj paleti materijala i nenametljivih boja primenjenih u prostoru. Svođenjem na osnovne karakteristike materijala, isticanjem njihovih strukturalnih karakteristika i tekstura ostvaruju se uslovi za emergenciju efemernih ambijenata koji se smenjuju tokom celog dana zahvaljujući prodiranju, refleksiji i refrakciji svetlosnih zraka u interakciji sa primenjenim materijalima.
Kompanija WÜRTH uspešno posluje u Srbiji od 1996. godine, kao deo WÜRTH Grupe iz Nemačke. Moderno opremljena centrala kompanije u Surčinu, savremeni logistički centar u Inđiji i prodajni Pick & Go objekti širom Srbije obezbeđuju uslove za kvalitetno dugogodišnje delovanje na tržištu.
ARHITEKTA: Dejan Todorović
INVESTITOR: WÜRTH Srbija, d.o.o
LOKACIJA: Surčin, Beograd, Srbija
POVRŠINA: 540 m²
GODINA: 2019.