Virtuelni svet umetnika

PhotoCredit: http://www.seecult.org/

Izložba Virtuelni svet umetnika sa crtežima svetskih velikana postmoderne arhitekture, ali i njihovih kolega u Srbiji, otvorena je 18. februara u Narodnoj biblioteci Srbije, uz projekcije filmova Zorana Popovića i Neše Paripovića iz 70-ih godina 20. veka, koji predstavljaju, kako je istakao istoričar umetnosti Ješa Denegri, klasike konceptualne umetnosti na ovim prostorima.

Na izložbi autora i priređivača Slobodana Maldinija, koju su organizovali Asocijacija srpskih arhitekata (ASA) i NBS, predstavljeni su crteži, krokiji i skice proslavljenih arhitekata, među kojima su Le KorbizjeRobert VenturiKit Hering, Aldo Rosi, Robert SternRalf ErskinGotfrid BemDžejms AkermanFranko PuriniTadao AndoHans HolajnAntoan PredokMario BotaFrenk GeriMilutin BorisavljevićMilan ZlokovićAleksandar DerokoBogdan Bogdanović

Maldini prvi put predstavlja te crteže i krokije, koje je sakupljao od kraja 70-ih, a kako je ispričao, prvi takav rad dobio je od Roberta Venturija, nakon studijskog boravka u Italiji 1977. Tada je priznao jednoj italijanskoj koleginici da bi voleo da ima Venturijev potpis sa crtežom, ali se snebivao da ga sam traži.

Po povratku u Beograd, dobio je od nje posle izvesnog vremena pismo sa Venturijevim poklonom. Slala mu je slične posvete i drugih arhitekata, a vremenom je počeo i sam da ih prikuplja tako što bi najpre zamolio željenog autora za autogram, a onda i za prateći crtež, kroki, skicu…

Kolekciju je proširio krokijima izlagača na Pariskom bijenalu 1985. godine, na kojem je i sam učestvovao, kao i crtežima velikana srpske arhitekture sa kojima je zajednički izlagao na prostorima nekadašnje Jugoslavije.

Na izložbi je ekskluzivno predstavljen i crtež slavnog Le Korbizjea, izrađen u Knjaževcu 1910. godine, za vreme njegovog puta po Srbiji.

Povodom izložbe, Maldini je osmislio i projekciju filmova Performans Aksiomi Zorana Popovića (1971-1973) i N.P. – 1977 Neše Paripovića, uz razgovor u kojem je učestvovao i Ješa Denegri, u prisustvu mnogobrojne publike.

Popović i Paripović dobili su od Maldinija i po komplet knjiga koje je objavio, a tim činom je želeo da ih nagradi za životno delo, nakon velike pažnje koju je izazvala Marina Abramović nedavnom retrospektivom Čistač u Muzeju savremene umetnosti, na kojoj je takođe predstavila radove iz 70-ih.

Prethodni članakRadni prostor u najvećoj urbanoj šumi u Los Anđelesu
Sledeći članakMeđunarodna arhitektonska izložba u Novom Sadu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here