Poseta kuće i bašte velikog umetnika impresionizma Kloda Monea, u francuskom selu Živerni, na 75 kilometara severno od Pariza, gde je umetnik stvorio vrtove koji su inspirisali seriju od oko 250 slika nazvanu Lokvanji, nezaboravno je iskustvo i mnogih putnika i ljubitelja umetnosti.
Za sve one koji ne mogu uživo da vide ovaj umetnikov lični raj, postoji izuzetna alternativa koju je omogućila Fondacija Klod Mone.
Virtuelna tura fondacije vodi posetioce kroz svaku sobu Moneove kuće koja je i dalje obojena istom, ružičastom bojom sa veselim, zelenim kapcima.
Obilazak umetničkog prvog ateljea, plavo-bele kuhinje sa pločicama sa desetinama poliranih bakarnih posuda. Slede porodične spavaće sobe, sunčano žutu trpezariju sa oslikanim kolibama ispunjenim keramikom i salona u kojima je gotovo svaki kvadratni centimetar zida prekriven Moneovom ogromnom kolekcijom japanskih motiva.
U okviru svega što je Mone sakupljao, proučavao i koristio kao inspiraciju za svoj rad, postoji preko 200 japanskih motiva.
Internet video snimci fondacije dalje vode kroz Moneove ogromne vrtove u različitim godišnjim dobima. Oni su posebno lepi upravo sada, u proleće, a i u leto kada cveće, koje je inspirisalo toliko Moneovih najpoznatijih dela, procveta.
Znate li da je Mone lično bio uključen u stvaranje svog vrta?
Kad je 1883. posetio Živerni, on je naišao na napušteno imanje na kome se zatekla napuštena kuća obojena u ružičasto sa skromnom baštom, nekoliko komada dvorišnog nameštaja i voćnjacima jabuka. Mone je video potencijal i ubrzo se preselio u Živerni zajedno sa svojom drugom suprugom Alis i osmoro dece.
Malo po malo, kako je sticao sve veću slavu i novac, Mone je transformisao imanje.
Neposredno pred kućom iščupao je drveće koje je blokiralo svetlost i podigao metalne lukove obavijene cvećem. Voćnjak jabuka zamenio je trešnjom i japanskim kajsijama. Takođe je napravio cvetni vrt ispunjen hiljadama tulipana, narcisa, irisa, božura i ruža – i to su samo neke od vrsta cveća koja su cvetala u zavisnosti od godišnjeg doba.
Na kraju je kupio i komad zemlje pored njegovog imanja i na njoj stvorio svoju oazu vodene bašte. Mone je bio veliki poštovalac japanske estetike, odakle je i dobio inspiraciju, pa je preko jezerceta izgradio drveni most u obliku polumeseca, koji je umesto tradicionalno crvene ofarbao u zelenu boju.
Mone je japansku temu preneo i u floru gajeći u i oko jezerca bambus, ginko i javor, lipe. Nakon toga, činilo se da nikad ne želi da napusti ovo mesto. Živeo je u Živerniju, svojoj čarobnoj oazi, do svoje smrti 1926.
Nakon njegove smrti, imanje je nekoliko decenija ostalo u posedu Moneove porodice, ali je propalo. Konačno 1980. godine stvorena je Fondacija Klod Mone i nakon opsežnih radova na kući i okućnici, imanje je otvoreno za javnost.