Umetnost u izolaciji – simbol zastave i spomenika

PhotoCredit: /umetnost u izloaciji, Novi realizam Maka Hubjera/ https://www.oslobodjenje.ba/

Neki umetnici su u toku izolacije odlučili da nesebično podele svoje radove sa drugima. Među njima je i  sarajevski umetnik i galerista, Mak Hubjer koji predstavlja svoj ciklus Novi realizam.

Njegova serija radova kritički dekonstruiše ideju zastave i spomenika, kroz sliku i objekt, kao osnovne elemente procesa formiranja kolektivnog identiteta.

-Stvarajući novu perspektivu u kojoj stvarni javni prostor koegzistira s nadrealnim vajarskim elementima, Hubjer kategoriju vremena i prostora posmatra kroz individualani, metamoderni umetnički položaj. Autor uspešno prenosi vlastite emocionalne reakcije na trenutni društveno-politički kontekst, kroz umetničku reinterpretaciju, napisala je kustosica Smirna Kulenović.

PhotoCredit: Umetnost u izloaciji, Novi realizam Maka Hubjera /https://www.oslobodjenje.ba/

Kroz Hubjerov umetnički proces ideje prošlosti i budućnosti počinju postojati istovremeno.

Preplićući imaginarni simbol zastave sa sobom i svojim prostornim okruženjem, Hubjer ironično, kroz istorijsku perspektivu, daje ilustraciju trenutnog nacionalističkog položaja Balkana u lice savremene međunarodne desničarske i nacionalističke politike.

Ideja granice i zastave kao ekstremnih političkih simbola prepliću se sa svakodnevnim životom koji ostaje zarobljen u svojoj nesposobnosti da reaguje, shvati ili promeni svoj stav, i tako pokrene konceptualne dijaloge, pitanja i prilike za reformu u društvenom, političkom, urbanom i umetničkom kontekstu sadašnjosti.

Urbani prostor Sarajeva samo je polazište komunikacije u radovima Maka Hubjera.

Ovaj prostor je predstavljen kao jedna od radikalnih vizuelnih scena modernog ‘tranzicijskog društva’, ali i onaj koji se neprestano zarobljen u pokušaju pomeranja iz prošlosti prema budućnosti.

Prethodni članakTreća Međunarodna naučna konferencija o Urbanističkom planiranju – ICUP2020
Sledeći članakOnline uživo predavanje Balska istorija u Srbiji u 19. veku

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here