U Kinoteci otvoren „Naš muzej filma“

PhotoCredit: Kinoteka,carska panorama/http://www.kinoteka.org.rs/

Jugoslovenska kinoteka dobila je novu stalnu postavku Naš muzej filma, koja obuhvata dragocene eksponate iz istorije i predistorije filma i predstavlja razvoj domaće filmske umetnosti. Izložba je svečano otvorena 23. januara u zdanju Kinoteke u Uzun Mirkovoj ulici.

Mnogobrojnoj publici obratili su se pomoćnica ministra kulture i informisanja Srbije Ivana Dedić, direktor Kinoteke Jugoslav Pantelić i autor arhitekture i dizajna izložbene postavke Ivan Mangov.

Na dva nivoa izložen je veliki broj eksponata, ali dominiraju pokretne slike, što je normalno za jedan muzej filma.

Pred publikom će svakodnevno biti Carska panorama, koja je sa ostalim elementima iz predistorije filma na donjem nivou izložbe. Moći će da se vidi Edisonov kinematoskop, kamera braće Limijer iz 1896. godine, prva filmska kamera braće Pate iz 1903, kao i kamera našeg Mihaila Mihailovića – Mike Afrike iz 1908.

Tu je i štap Čarlija Čaplina, zatim rekvizita korišćena na snimanju nekih kultnih filmova iz zlatnog doba kinematografije na ovim prostorima. Na gornjem nivou publika će se sresti sa autorima i glumcima koji su obojili našu kinematografiju i njen razvoj u Srbiji i Jugoslaviji.

Na izložbi Naš muzej filma posetioci će kroz čak 28 izložbenih celina moći da sagledaju različite periode i aspekte koji su u tehnološkom i umetničkom smislu bitni za razvoj kinematografije.

Uz predmete iz 19. i s početka 20. veka, deo izložbe posvećen je ranim bioskopima i pionirima filma na ovim prostorima, a poseban akcenat je na prvom srpskom igranom filmu Karađorđe (1911).

U ostalim celinama predstavljen je dokumentarni film iz vremena balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, zatim uspeh domaćih umetnika u svetu, Beograd na filmu u međuratnom periodu, filmski žurnali i reklame, kao i producentske kuće.

U skladu s hronologijom, sledi predstavljanje fenomena i značajnih autora jugoslovenske i srpske kinematografije nakon Drugog svetskog rata.

Multimedijalna izložba uključuje odabrane inserte, filmsku muziku domaćih kompozitora, deo bogate zbirke plakata, fotografije, dokumenta i drugu prateću građu.

Postavka obuhvata i predmete iz legata Ljubiše Samardžića, Pavla Vuisića, Milene Dravić, Dragana Nikolića, Živojina Pavlovića i drugih značajnih filmskih umetnika.

Izložbu će moći da prate i inostrani gosti, jer je tekstualni deo dat i na srpskom i na engleskom jeziku.

Stalnu postavku osmislio je stručni tim Jugoslovenske kinoteke. Grafički dizajn i vizuelni identitet postavke potpisuje studio Braća burazeri.

Prethodni članakTrg Terazije dobio status kulturnog dobra
Sledeći članakIzložba Praznik malih prijatelja i monodrama Noćni pisac Jana Fabra za vikend u Beogradu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here