PhotoCredit: arh.bg.ac.rs; ftn.uns.ac.rs

Realizovana je online studentska radionica „Izazovi COVID-19: Arhitektura pandemije“ koju je, sredinom aprila, pokrenula grupa asistenata Arhitektonskog fakulteta, za studenate svih nivoa studija i studijskih programa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Radionica je sprovedena u periodu od 13. do 27. aprila 2020. godine, kroz 4 faze. Kroz rad, kreativno i kritičko mišljenje u toku radionice, više od 100 stručnjaka i budućih eksperata je pokazalo svoju motivaciju, želju i energiju za profesionalnim delovanjem u skladu sa savremenim izazovima transformacije gradova i nepredvidivim procesima koji imaju direktan uticaj na prostor kao osnovnu arenu profesionalnog delovanja arhitekata i urbanista.

U svakom tematskom okviru su pored studenata i tutora učestvovali i kritičari, nastavnici Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

PhotoCredit: arh.bg.ac.rs; ftn.uns.ac.rs

Tokom prve faze, 98 studenata osnovnih, integrisanih, master i doktorskih akademskih studija, podeljenih u 29 grupa, predstavili su polazna istraživačka pitanja i prepoznali probleme koji se mogu rešavati kroz dalji proces istraživanja i dizajna u okviru radionice.

Na osnovu komplementarnosti određenih aspekata, prostornog nivoa delovanja i programskog usmerenja studentske grupe sa pripadajućim idejama, u okviru druge faze, podeljene su u 6 tematskih okvira u kojima je nastavljen dalji rad u okviru radionice.

Treća faza radionice je realizovana 25. i 26. aprila i bila je usmerena na razradu idejnih rešenja i studija kroz diskusiju studenata, tutora i kritičara u svih 6 tematskih okvira.

Četvrta faza radionice je podrazumevala samostalni rad studenata na finalizaciji idejnih rešenja i studija u skladu sa kritikama i preporukama kritičara i tutora.

Ova akcija je rezultovala izradom 29 idejnih rešenja i studija u šest tematskih okvira:

  1. Unapređenje funkcionalnih performansi prostora,
  2. Alternativni režimi korišćenja prostora,
  3. Urbani mobilijar i javni prostori,
  4. Dizajn zaštitne opreme – prototipi,
  5. Promenjena svakodnevica, i
  6. Modeli smeštajnog prostora najugroženijih grupa

Kompletnu izložbu možete pogledati na sajtu Arhitektonskog fakulteta, na linku ovde.

U pripremi je obimna publikacija od preko 300 strana sa svim projetima i metodologijom radionice.

 

Prethodni članakTrollstigen projekat nacionalne turističke rute / Trollstigen national tourist route project
Sledeći članakKada priroda uđe u hotel

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here