Totalno slikarstvo Ljube Popovića

PhotoCredit: Ljuba Popovic /Molitva ili ključ Univerzuma 1973/

Retrospektivna izložba slika Ljube Popovića (1934 – 2016), autora Slavice Batos i Nikole Kusovca, otvorena je u  sredu 4. septembra, u 19 sati u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu. Izložba će biti otvorena do 20. oktobra.

Izložba objedinjuje 45 dela, uglavnom velikih formata iz svih perioda Popovićevog stvaralačkog opusa i predstavlja kompletan uvid u rad velikog majstora.

Sva dela su pozajmljena iz muzejskih i privatnih kolekcija iz Srbije.

Postavka se sastoji iz šest celina urađenih po hronološkom principu, od najnovijih ka najstarijima.  Izuzetak čini prva sala, koja je jedina mogla da primi triptih U čast Džejmsa Frejzera iz 1976 – do 1978. godine, dugačak 8 metara, a uz koju su izložene još tri slike iz tog perioda.

Prvi deo izložbe čini segment pod nazivom Uvodna postavka, koji tematizuje rad Popovića u sedamdesetim godinama prošlog veka, kada je prema mišljenju slikarskih znalaca bio na vrhuncu svog stvaralačkog potencijala.

U drugom delu postavke pod naslovom Period posle 2000 posetioci izložbe biće u prilici da vide poslednji period Popovićevog stvaranja koji karakteriše likovno suprostavljanje svetlosti i zlokobnim silama mraka.

Devedesete godine, kao treći segment postavke, donosi slike koje Popović smešta u fantastičan plavičasti pejzaž i erotizam protkan nežnošću i lepotom.

Osamdesete godine kao zaseban deo postavke predstavljaju ledeno plavi tonalitet mestimično uobličen u staklaste arhitekstonske forme i pejzaže u kojima su ljudske figure sićušne ili ih upšte nema.

Poslednja dva segmenta izložbe čine Prvi pariski period i Beogradski period.

U segmentu koji govori o umetnikovom boravku u Parizu publika će videti slike iz perioda u kojem je Popović počinjao da stiče renome u Francuskoj.

Beogradski opus predstavlja radove iz perioda kada je živeo na vrhu jedne višespratnice.

Na tim slikama dominira ljudska figura, često izbrisanog lica, nepokretna i zarobljena u prostoru ispunjenom zebnjom.

Izložbu prati raskošan katalog za koji su tekstove napisali Nikola Kusovac i francuski filozof Alen Vijo, dok je Slavica Batos priredila hronološki pregled života i slikarstva Ljube Popovića, ilustrovan fotografijama.

 

 

Prethodni članakAutomobil iz snova “vredan” milion… LEGO kockica
Sledeći članakGrafika u 21. veku

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here