Ovaj inovativni novi kondominijumski toranj u gradu Cebu na Filipinima, prigodno nazvan Drvo duginih boja, zaslužio je svoje ime zahvaljujući posebnom eukaliptusu koji raste samo u ovom području. Biljka je poznata po svom prirodnom duginom efektu koji se javlja dok joj se kora ljušti i naizmenično otkriva paletu duginih boja.

Toranj oponaša ovu prirodnu dugu upotrebom preko 30.000 tropskih biljaka koje se protežu duž 32 sprata.

Ali, nije ime jedina izrazito filipinska karakteristika ovog projekta. Vincent Callebaut Architectures dizajnirali su konstrukciju i materijale zgrade uz pažljivo razmatranje mešovite kulturne baštine grada Cebu i različitog arhitektonskog jezika.

PhotoCredit: Cellebaut press

Bahai Kubo, ili „nipa kolibe“ koje koriste domorodački narodi, pruža inspiraciju za 1.200 montažnih drvenih modula složenih po visini kule. Dizajn modula omogućava pasivno hlađenje koje umanjuje ili eliminiše potrebu za veštačkim kondicioniranjem prostora, na kraju štedeći energiju.

Korišćenje ovih pasivnih tehnika u kombinaciji sa savremenim građevinskim metodama omogućava dizajnerima da postignu svoj cilj dvostruke ekološke sertifikacije sa LEED i BERDE.

Poprečno laminirano drvo – tehnika drvene konstrukcije koja uključuje slojeve drveta sastavljene strukturnim lepkom – koristi se da bi kula postala prava vertikalna šuma. Ova tehnika se koristi u celoj zgradi kao strukturno jezgro, fasadni sistem, za nosive zidove i još mnogo toga.

toranj; filipini; drvo; duginih; boja
PhotoCredit: Cellebaut press

Pažljivijim posmatranjem spoljnih obloga, otkrivaju se tamne trake koje se obmotavaju oko otvorenih balkona. Ovo nije alternativni materijal, već još jedna upotreba drveta. Tamno bojenje postiže se drevnom japanskom metodom Iakisugi, koja uključuje sagorevanje površine drveta. Ovaj postupak koristi drvetu na mnoge važne načine, uključujući izrazitu otpornost na vatru i deluje kao prirodni insekticid koji eliminiše prisustvo određenih štetočina – sve bez rizika od strukturnog integriteta drveta.

toranj; filipini; drvo; duginih; boja
PhotoCredit: Cellebaut press

U obostrano korisnom sistemu, tropske biljke i drveće ukrašavaju balkone, sve organizovane po boji da oponašaju eukaliptus duginih boja. Biljke na neboderu pomažu u očuvanju biodiverziteta tropskih šuma na ostrvu.

Za korisnike prostora smanjuje efekat gradske toplote, istovremeno pružajući prijatno, biofilno okruženje. Što je najvažnije, toranj deluje kao vertikalna šuma koja usisava CO2 u zamenu za bolji vazduh.

Prethodni članakKineskinja Xiao Yang fotografiše brutalizam na Balkanu
Sledeći članakIzložba autora Damira Stančića – „Sugar free“

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here