Na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Trg Terazije u Beogradu dobio je status kulturnog dobra-prostorno kulturno-istorijske celine, Odlukom vlade Republike Srbije od 20. januara 2020. godine.
Granice zaštićenog gradskog prostora idu sledećim ulicama: od raskrsnice ulica Zeleni venac i Prizrenske, nastavlja Sremskom, preseca ulicu Terazije nastavlja Čumićevom ulicom do preseka sa osovinom Nušićeve ulice, nastavlja Nušićevom do ukrštanja sa Dečanskom ulicom sve do Trga Nikole Pašića i ukrštanja sa ulicom kneza Miloša zatim dalje do ukrštanja sa ulicom Andrićev venac i ukrštanja sa ulicom Kralja Milana, Dobrinjskom ulicom do ukrštanja sa ulicom Kraljice Natalije i dalje neparnom stranom ulice Kraljice Natalije do ukrštanja sa Prizrenskom ulicom, dalje Prizrenskom do ukrštanja sa Balkanskom ulicom.
U okviru prostorne kulturno-istorijske celine Terazije nalazi se i Balkanska ulica do ukrštanja sa ulicom Kraljice Natalije.
Terazije imaju ulogu glavnog tranzitnog „trga“ u okviru kojeg se nalaze objekti od visokog državnog značaja, stambene zgrade, ustanove kulture, hoteli, ugostiteljski objekti, javni spomenici i parkovi.
Iako nema klasičan oblik trga oduvek je u svojoj istoriji bilo mesto okupljanja kao važan poslovni centar starog Beograda.
Takođe, Terazije su poput Knez Mihailove ulice jedna od najstarijih i najpoznatijih gradskih ambijenata, gde se istorija i tradicija prepliću. Vrednosti nematerijalne baštine prepoznate su u kulturnim pojavama dugog trajanja, starim zanatima i kafanama, prvim hotelima, kao i pojavama proisteklim iz savremene istorije.
S obzirom na to da se vezuje za srpske vladare i vladarske dinastije Karađorđević i Obrenović, značajne pojedince i istorijske događaje, kao i da su se u okviru ovog prostora nalazile i nalaze značajne institucije, ovaj prostor značajan je za proučavanje društvene istorije Srba zbog čega je utvrđen za kulturno dobro.