Dok se u svetu vodi polemika o ozonu kao mogućem leku protiv korone, mi smo zavirili u Galeriju O3on, u potrazi za kašičicom kultur-terapije.
Imali smo čime da naparimo oči, ali i dušu. Sedamnaest mladih, domaćih umetnika, izlaže svoje radove i stavove u odeljku Umetnost na daljinu. Različitih pristupa i estetike, gotovo niko ne poseduje TV i svi se mahom slažu u jednom: čovek mora biti obazriviji sa prirodom i njenom silom.
U intervjuu za Galeriju O3on, ovi umetnici iznose svoje stavove po pitanju izolacije, šta ona pozitivno može da donese, ko su za njih superheroji, šta nam preporučuju za praćenje i čitanje.
Zapazili smo i svojevrsnu rodnu ravnopravnost među Umetnicima na daljinu, jer je do sada svoje radove izložilo 8 žena i 9 muškaraca. Možda je to samo slučajnost, a možda smo otkrili još jednu vrednost umetnika.
S tim u vezi, biramo jednog muškog i jednog ženskog predstavnika da vam zagolicamo maštu, a ostalo istražite sami.
Umetnik čije je drugo ime Reciklaža, koji muziku sluša s punom koncentracijom i plaši se banalnosti u koju je lako skliznuti, Predrag Caranović, kaže:
„Kandidat za mog heroja može da bude svako ko pobeđuje svakodnevicu i rutinu. To su mnogi čija imena čak i ne znam, ali pamtim njihova dela.“
Umetnost kojom se bavi zauzima sastavni deo njegovog života, isto kao porodica, kuvanje i prijatelji.
Umetnik treba da ima stav, kaže Predrag Caranović, i dodaje o svom radu: „U mojim radovima svaki deo ima svoju priču, svoju predistoriju. Kada objekat dovedem do kraja, aktivira se ona druga ličnost u meni koja teži objektivnom sagledavanju urađenog. Tu sam već mnogo selektivniji i kritički usmeren prema radu. Nepravedno, najčešće pobeđuje ova druga ličnost u meni. Često mislim da sam mnogo veći trud uložio u radove koje sam bacio. Tu je uvek presudno pitanje smisla. Ustvari, ja se strašno plašim banalnosti u koju je jako lako skliznuti pogotovu u umetnosti kakvom se ja bavim.“
Umetnica koja uživa u francuskim vinima dok sluša džez sa ploča, o ovoj situaciji kaže: „Nadam se da će čovek shavtiti da mora biti obazriviji sa prirodom i njenom silom. Nadam se da će suočavanje sa strahom i otuđenošću dovesti ćoveka do pozitivnih strana introspekcije.”
Umetnik mora da poseduje slobodu i da razume svet.
A o tome šta je za umetnicu izolacija, kaže: Meni izolazija ne pada teško, jako sam prilagodljiva na svaku situaciju i nedostatak. Ne smatram ograničenje kretanja za gubitak. Postoji u Dalmaciji izraz „fjaka“, stanje tela i uma u kome nemaš težnju ni za čim, tu si gde si i ništa ne bi menjao. Kad se čovek ubaci u taj mod onda mu izolacija nije problem. Umetnik je svakako po svojoj prirodi samoizolovan, da bi mogao bistrije da opservira.