Svet iza očiju

PhotoCredit: Centar za promociju nauke

Centar za promociju nauke (CNP) organizuje od 14. novembra do 7. decembra, na više lokacija u Beogradu, novo izdanje manifestacije art+neuroscience, koja predstavlja mesto susreta umetnosti i nauke. Pod sloganom, Svet iz očiju, događaj je posvećen neuronaukama kao aktivnom i dinamičnom poligonu savremenih istraživanja.

Posetioce očekuje raznovrstan program, od edukativnih radionica, masterklas predavanja, vođenja kroz izložbe i radionica za školarce. Sve će se odvijati na više lokacija u Beogradu, uključujući Galeriju nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti, Francuski institut, Kolegijum Hungarikum, Naučni klub Centra i umetničke fakultete.

Uz korišćenje naprednih tehnologija i autentičnih kreativnih postupaka, odabrani umetnici predstaviće svoje viđenje neuronauka i savremenih naučnih istraživanja i otkrića, ali i njihovog odnosa i uticaja na čoveka i društvo u celini.

Jedan od radova koji će premijerno biti prikazan na svečanom otvaranju manifestacije, 14. novembra u Galeriji SANU, jeste performans Jasne Jovićević, Sedim i brinem za nju, pobednice prve nacionalne AI Lab selekcije u Srbiji.

U pitanju je naučno-umetnički projekat saksofonistkinje i kompozitorke, jedne od najboljih muzučarki domaće džez scene, koji će preispitati na koji način reaguju moždani talasi na njenu muziku, te kako je moguće manipulisati moždanim talasima slušalaca.

Manifestacija art+neuroscience prva je programska aktivnost CPN-a kao inicijalnog partnera projekta Evropske laboratorije veštačke inteligencije (AI Lab), finansiranog kroz program Kreativna Evropa.

Kao nastavak uspešne saradnje u okviru projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke (European Digital Art & Science Network – Art & Science), projekat Evropska laboratorija veštačke inteligencije uključuje veći broj inicijalnih partnera iz Austrije, Slovenije, Irske, Španije i Srbije, uz nove institucije iz Francuske, Belgije, Danske, Holandije, Grčke i Gruzije

U širokom i sveobuhvatnom domenu veštačke inteligencije, projekat će pre svega biti fokusiran na kulturološke, psihološke i filozofske aspekte koji su pod snažnim udarom novih tehnologija i naučnih otkrića.

Partnerska podrška art+neurocience manifestacije su: Galerija nauke i tehnike SANU, Francuski institut, Kolegijum Hungarikum, Ministarstvo kulture i informisanja, Kolarčeva zadužbina, Austrijski kulturni forum, Muzej savremene umetnosti, Elektrotehnički fakultet, Fakultet likovnih umetnosti, Fakultet muzičke umetnosti, Fakultet za medije i komunikacije, Filozofski fakultet, Univerzitet u Kelnu, DAAD, Društvo za neuronauke Srbije, Backyard Brains i Samsung.

Prethodni članakPrve školovane žene Srbije – Muzej žene
Sledeći članakGrupna izložba u okviru projekta Connect for creativity

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here