Početkom novembra ove godine otvoren je novi hotel na Mauricijusu, Salt u Palmaru. SALT je prvi u kategoriji LUX* Resorts&Hotel na istočnoj obali Indijskog okeana. Zamišljen kao šampion održive gradnje i usko povezan sa lokalnom zajednicom, već pleni pažnju turista koji tragaju za istinskom kulturom pravog, neukroćenog Mauricijusa.
Izgrađen 2005. od strane renomiranog lokalnog arhitekte, Maurice Giraud, sada je osvežen, unutra i spolja, dizajnom sjajne Camille Walale, čija smela rešenja živih boja iznova izmamljuju osmeh.
Camille je pozvana da uredi enterijer SALT-a u skladu sa LUX* Grand Gaube prioritetima. Direktor Lux Collective-a i tvorac SALT-a, Paul Jones, bio je inspirisan srodnošću Camilline strasti prema boji i važnosti boje u mauricijskoj kulturi. Kada je reč o razvoju dizajna za SALT brend, ona je bila očigledan, i jedini izbor.
”Camille Walala kao da je naša, Mauritanka. Za nju, boja je izvor radosti i sredstvo za izražavanje pozitivnosti. S toga je ona idealna umetnica za SALT u Palmaru, kaže Paul Jones, i dodaje “Sigurno sam sto puta bio u hotelu tokom nekoliko meseci izvođenja radova. I svaki put, kad se susretnem sa Camillinim rešenjima, iznova mi izmame osmeh.”
S obzirom da je ceo koncept SALT-a ukorenjen u autentičnom izrazu tog podneblja i kao takav, pomaže gostima da odmah uspostave povezanost sa okruženjem, najvažniji Camillin zadatak bio je da pronađe inspiraciju u lokalu i utka njen jedinstven stil u enterijer hotela.
Počevši od januara 2018. godine, Camille i njena dugogodišnja saradnica Julia Jomaa krenule su da istraže ostrvo kako bi pronašle ideje za SALT paletu boja, posmatrajući kako pejzaže tako i rukotvorine lokalaca. Paleta koja je usledila rezultat je balansa pronađenih boja i Walaline živopisne pop note obogaćene crno-belim motivima.
„Bila sam zadivljena koliko živopisnih i smelih boja možete naći na ostrvu. Ljudi oslikavaju svoje kuće najneverovatnijim tonovima koji se zaista ističu u bujnom tropskom okruženju. Od smaragdno zelene boje biljaka do svih nijanski neprestano promenljivog neba. Doslovce sam želela da usvojim ove tople prirodne tonove i dam im lični pečat“ kaže Camilla.
SALT Palmar je ujedno i jedno od prvih čisto arhitektonskih ostvarenja Camille Walale. Ona je blisko sarađivala s mauricijskim arhitektom Johnom-Francoisom Adamsom kako bi realizovala sve svoje vizije za 59 hotelskih soba i brojne javne površine, sa željom da doslovno pretoči ideje u stvarnost.
Camille i Julia takođe su se oslanjale na Adamsovu lokalnu ekspertizu kako bi prikupile najtalentovanije majstore tog područja. Rad u lokalu iznedrio je brojne pojedinačne komade i elemente u enterijeru.
Vrhunac ove saradnje između umetnika, arhitekte i zanatlija je hotel SALT koji izgleda drugačije od bilo kog drugog na ostrvu. Tamo gde većina letovališta uzima sopstveni obrazac za dizajn i unosi ga u okruženje, SALT je uradio obrnuto, kanališući boje i zajednicu kako bi oblikovao svoj izgled i nepogrešiv osećaj pripadanja.
Ali, daleko da je to bio jedini izazov. Iako se Walala poslednjih godina bavi projektima i instalacijama sve većeg obima i složenosti, poput murala na dvadesetospratnici u Bruklinu za WantedDesign o kome detaljnije možete čitati u časopisu broj 22, dizajn i realizacija SALT-a bila je priča za sebe.
„Ono što je za mene ovog puta bilo drugačije je velika količina stvari koje je trebalo uzeti u obzir prilikom dizajniranja; boje i uzorci odnosili su se na tkanine, teksture, površine, svetlost, funkcionalnost i opšti utisak, odnosno raspoloženje. Pored toga, Mauricijus je udaljena zemlja, i iako je izbor proizvoda i materijala širok, bila sam prinuđena da prihvatim mnoga alternativna rešenja, da ne kažem da sam pristajala na kompromis.“ dodaje s osmehom Walala.
Pošto je SALT uz more i pod jakim suncem i odbljeskom od vode, morali smo da radimo sa materijalima koji su izdržljivi na vetar, toplotu, vodu i svetlost. Međutim, zaista sam uživala u izazovu pronalaska alternativa u lokalnim uslovima – to je, na kraju krajeva, SALT filozofija!“ ističe Camilla Walala