Ovaj stvarno neverovatan stan u Njujorku, koga je adaptirao arhitekta David Hotson, tobogan strmoglavo vodi kroz sve etaže u stanu.
Sećate se filma „Mi nismo anđeli 1“ i scenografije stana gde su živeli Nikola Kojo i Sonja Savić? Kao mali smo svi maštali da se sa toboganom spuštamo u dnevnu sobu. Danas, vas vodimo kroz jedan takav prostor, sa toboganom, ali vrlo zahtevnih inženjerskih veština.
Adaptirani prostor prolazi kroz četiri etaže, zgrade s kraja XIX veka, na donjem Menhetnu i nikada ranije nije korišćen kao stan. David Hotson je uspeo da restrukturira čitav volumen tako da stvori dnevnu sobu sa četvospratnom visinom, zastakli potkrovlje, zatvori balkone i kao glavni motiv stana ugradi-tobogan.
„Penthaus je podrazumevao potpuno preispitivanje unutrašnjosti i svih odnosa između ovog prostora i gradskog pejzaža oko njega“, rekao je Hotson. „Taj gradski pejzaž, uključuje stambenu zgradu Franka Gehry-a u komšiluku i zgradu Chrysler u daljini.„
Tobogan započinje na samom vrhu stana. Napravljen je od prohroma, što mu daje sjaj ogledala. Nakon zavijanja, tobogan se nakratko zaustavlja na sledećem spratu dole.
Vlasnici mogu ili izaći i pristupiti sobama na ovom spratu, ili se popeti unutra i spustiti se kroz još tri sprata!
Završetak tobogana, postavljen je u pravougaonu takođe prohromsku površinu, kako bi se dobio utisak ogledala u dnevnoj sobi. Ko ne voli spuštanje, uvek može da koristi stepenice.
„Ovo je složen enterijer sa nizom dramskih elemenata“, objasnio je Hotson. „Četvorospratno stepenište se pruža kroz središte stana, dok tobogan omogućava brzi povratak nazad.“
Arhitekta je sarađivao sa dizajnerkom enterijera Ghislaine Vinas, koja je dodala sav nameštaj i umetnička dela u celom stanu.
Ovaj nameštaj uključuje cvetno štampano „gnezdo“ stana, kojem se pristupa preko mosta, i zeleni prostor za doručak sa sfernim lusterom iznad glave.
Čelični stubovi zgrade probijaju se kroz neke prostore, dok drugi imaju lučne prozore koji se poklapaju sa originalnim fasadama.
Ovaj jedinstveni stan, pruža zadivljujuće poglede na okolni gradski pejzaž Donjeg Menhetna.
Iz stana se vide stare zgrade i mostovi u raznim razmerama, od dramatičnog svetlarnika u predvorju privatnog lifta koji uokviruje vrh nove Beekman-ove kule Franka Gehry-a, do intimne šupljine u kupatilu spavaće sobe za goste, koja beleži sjaj zgrade Chrysler, sedamdeset blokova severno.
Stara čelična konstrukcija, među najranijim čeličnim sistemima korištenim za gradnju njujorških nebodera, vidna je na svim nivoima. Originalna spoljašnjost ove zgrade ostala je ista, sa strmim četvorovodnim krovom, dimnjacima i izbočenim mansardnim prozorima, stvarajući utisak magične kuće kao iz filmova.