Posle odustajanja od pomenute ideje, u martu 2020. je objavljeno da se opet razmatra rešenje Branislava Redžića, koji je pre 13 godina na javnom arhitektonskom konkursu podelio prvu nagradu sa Šišovićevom i Milanovićem.

Podsećamo da su ARCVS, na čelu sa arhitektom Redžić, 2015. godine uradili idejno rešenje koje je bilo osnov urbanističkog projekta naručenog za tu lokaciju. Tu se stalo uprkos pompeznim najavama da će terasa biti obnovljena 2017. godine.

Juče je osvanula vest da se Redžićevo rešenje opet vraća u igru. Međutim, ni ono nije naišlo na odobravanje javnosti, a i Sekretarijat za urbanizam ima primedbe tehničke prirode na taj projekat. Predloženo je da se rešenje tehnički prilagodi i tako predloži Komisiji za planove grada Beograda, koja bi na kraju odlučila o njegovom usvajanju.

„Nagib terena uslovio je da se odlučimo za stepenasti trg. Površina popločanog dela je oko 4.000 m2, a prostor je okružen zelenilom, koje će biti, intenzivno. Zeleni deo uz popločani trg biće ispresecan stazama za šetnju i odmor.
Biće prilagođen deci, starijim osobama i naravno osobama smanjene pokretljivosti. Stepenice duge stotinak i široke oko 40 metara biće popločane granitom, a u središnom delu će se prelivati voda.
Stepenice će omogućiti spektar različitih komunikacija, susreta i događaja. Ispod nagiba trga planirani su i informativni centar, galerija i ekskluzivni ugostiteljski objekat.
Prodor svetla i komunikacija u sada devastirane podzemne prolaze, nada se naš sagovornik, uzrokovaće njihovu neophodnu revitalizaciju“  izjavio je za ekapiju, pre par godina, arhitekta Redžić.
Treba podsetiti da su Terazije proglašene kulturno-istorijskom celinom Beograda početkom ove godine.

Izvor: ekapija, Politika

 
Prethodni članakIzgrađena „replika“ kuće Đure Jakšića u Kragujevcu
Sledeći članakDa li će korona zatvoriti čuveni „Globe Theater“ u Londonu

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here