Nagrađivani biro za arhitekturu i urbano planiranje, Gomez Platero, osmislio je dirljivo priznanje žrtvama pandemije COVID-19. Svetski spomenik žrtvama pandemije ima oblik kružnog diska postavljenog na obali okeana, čineći ga prostorom za razmišljanje i tugovanje. Biro sa sedištem u Urugvaju isprojektovaoje spomen obeležje ljubavi prema čovečanstvu.
„Arhitektura je moćno sredstvo za transformisanje sveta“, deli direktor firme i vodeći arhitekta Martin Gomez Platero.
„To je, pre svega, kolektivna i istorijska stvarnost, napravljena od malih fragmenata koji opstaju tokom vremena i postaju (deo) kulture. To je način da pokažemo ko smo na ovoj planeti. Spomenici takođe označavaju naše zajedničke kulturne i emocionalne prekretnice. Stvaranjem spomen-obeležja sposobnog da na ovaj način aktivira čula i sećanja, možemo podsetiti naše posetioce – kao što to ima i pandemija – da smo mi kao ljudi podređeni prirodi, a ne obrnuto.“
Evokativnom memorijalu se pristupa sa dugačke pešačke staze koja služi za izvlačenje posetilaca iz njihovog svakodnevnog života u drugačije okruženje, osamu na otvorenom.
Odatle se može zakoračiti na kružnu platformu koja ima centralni izrez pružajući okeanskim talasima da zauzmu centralno mesto. Svojim minimalističkim dizajnom i ekspanzivnim pogledima, impresivna lokacija će posetiocima pružiti osećaj mira, a istovremeno im omogućiti da svoje emocije oblikuju prema sopstvenom iskustvu.
Disk će biti prečnika 40 metara, a središnji kružni otvor će imati prečnik gotovo 10 metara. Napravljen od Corten čelika, izuzetno izdržljivog materijala, imaće betonsku završnu obradu u unutrašnjosti. Svetski spomenik pandemiji pratiće trenutne prakse socijalnog distanciranja i istovremeno smestiti i do 300 posetilaca.
Gomez Platero trenutno pregovara sa urugvajskom vladom o izboru tačne lokacije. Procenjuju da će za izvođenje spomen-mesta za koronavirus, koji će biti izrađen i montiran na mestu, biti potrebno oko šest meseci.