Spoj modernog i klasičnog u slikarstvu

PhotoCredit: MSUB

U Salonu Muzeja savremene umetnosti (Ušće 10), još danas, 11. novembra, možete pogledati izložbu pod nazivom Prizor, autora Nikole Markovića, koji se ovom prilikom predstavlja novom serijom slika i crteža. Kustos izložbe je Una Popović, dok je autor pratećeg teksta za izložbu, Ana Ereš.

Nikola Marković sada čini svojevrsni zaokret u svojoj slikarskoj praksi koju karakteriše interesovanje za figuraciju i pozivanje na primere iz istorije slikarstva. Njegova prethodna istraživanja odvijala su se u najvećoj meri u polju apstraktnog slikarskog jezika bez direktne reference na određenu tačku iz kompleksne prošlosti slikarstva ili citiranja nekog od slikarskih uzora.

Autor se sada okreće iskustvu firentinskog umetnika Đota di Bondonea i njegovom remek-delu, ciklusu fresaka iz kapele Skrovenji u Padovi, koje prikazuju scene iz života Hrista i Bogorodice (nastale 1303-1305. godine).

Minuciozno izučavanje Đotove slikarske metodologije koje kao polazište za izvođenje svojih slika velikog formata ovom prilikom Marković sprovodi, odlikuje atemporalni pristup. Markovića ne zanima kulturno-istorijska niti stilska specifičnost Đotovog slikarstva. On pažljivom analizom Đotovog pristupa građenju prostora slike teži da otkrije jedan specifičan način mišljenja o slikarstvu koji je u isto vreme i moderan i klasičan.

Nikola Marković  rođen je u Kopru, Slovenija, 1979. godine. Završio je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 2003. godine redovno izlaže u galerijama i institucijama kulture u zemlji i inostranstvu, kao sto su Muzej grada Beograda, 55. Oktobarski salon, Galerija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, Galerija Doma kulture Sudentski grad, Galerija Doma omladine Beograda, Cultural City Network u Gracu,  Centro Expermimental de Arte y Pensamiento u Madridu. Radovi Nikole Markovića nalaze se u brojnim muzejskim i privatnim  kolekcijama.

Prethodni članakLogički smisao svega što postoji
Sledeći članakPrve školovane žene Srbije – Muzej žene

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here