Soba za gubljenje nevinosti

PhotoCredit: vizkultura.hr, Rina Barbarić

Vizuelna umetnica Rina Barbarić, koja trenutno radi na relaciji između zagrebačke, riječke i ljubljanske adrese, nedavno je u prostoru YIHR.hub-a u Zagrebu, u sklopu međunarodnog umetničko-istraživačkog programa Mapping the Unseen, predstavila izložbu pod nazivom Soba za gubljenje nevinosti.

U žarištu istoimenog rada nalazi se tema “gubljenja nevinosti”, koja je i dan-danas (iako ima puno informacija na internetu i u obrazovnim programima) obavijena raznim mistifikacijama, mitovima i o kojoj se retko iskreno govori. Možda će vam naslov ove izložbe biti neugodan ali ispod ovakvih provokacija, uvek postoji poruka koja je duboka i važna.

PhotoCredit: vizkultura.hr, Rina Barbarić

U Rininoj sobi se zato prepliću kontradiktorna osećanja– uzbuđenje, potreba, želja, nežnost, neugoda, strah i bol; ona je na ivici djetinjstva i odraslog doba. Soba za gubljenje nevinosti posvećena je tom nedefinisanom, teško predvidljivom osećaju koji snažno definiše našu seksualnost.

Sam rad sastoji se od dva dela. Prvi deo je serija od 18 crteža na A4 formatu papira Porto tiles/tales, koji su nastali za vreme likovne kolonije u Portu, u maju 2019. godine. Radovi su inspirisani tradicionalnim portugalskim pločicama i činjenicom da je mesto rezidencije prvobitno bio bordel.

PhotoCredit: vizkultura.hr, Rina Barbarić

Drugi deo rada je instalacija nastala iz navedenih crteža. Taj deo prikazuje sobu za gubljenje nevinosti s tapetama i krevetom kao glavnim elementom. Deo te instalacije je pesma Sanjam umetnika DieZoone, napravljena za izložbu Mama je bila u pravu (2017).

U mnogim kulturama ovom činu davala se velika pažnja, od pripreme devojke do organizovanja prostora i postelje. Danas, kada je navodno sve transparentno, o ”prvom putu” se i ne priča, kao ni o važnosti lepote svih faktora koji stvaraju pozitivnu uspomenu, sa kojom žena ide dalje u razvijanju svoje seksualnosti na zdravim osnovama.

O nevidljivim temama često nas podsete umetnici, i vrlo često se na tu temu, nastavi dijalog, predavanja, tribine i slično.

PhotoCredit: vizkultura.hr, Rina Barbarić

Tako je otvorenje Rinine izložbe obeležilo početak održavanja programa Mapping the Unseen, koji je okupio niz umetnika, teoretičara, lokalnih organizacija i inicijativa koje u svom delovanju posmatraju i analiziraju upravo nevidljive teme stavljajući ih u fokus javnosti. Mapping the Unseen će u 2020. godini biti predstavljen, osim u Hrvatskoj, i u Iranu, Bangladešu i Austriji.

Prethodni članakVratili Pobednika
Sledeći članakZatvaraju školu arhitekture Frenk Lojd Rajta, osnovanu pre skoro 90 godina

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here