„Petlja mudrosti“ nalazi se u Čengduu u Kini i jednim svojim delom prelazi preko krova objekta. Ona je zapravo šetalište dugo 698 metara koje se u jednom delu uzdiže i to do 25 metara visine. U drugom se naslanja na zemlju pružajući spektakularne poglede na okolno zelenilo i daleke planine.

Crvena boja je izabrana kako bi se napravio kontrast u odnosu na bujni zeleni pejzaž. Staza je prekrivena gumenom oblogom, gumirani asfalt, koja se koristi za atletske staze, pa je zato prijatna i za trčanje i šetnju.

petlja; mudrosti; setaliste; kina; kini
PhotoCredit: Powerhouse

Ova građevina je u početku trebalo da bude samo privremena, ali je klijent Uni-hiku group bio toliko impresioniran njenim odnosom s okolinom i elegantnim linijama da je na kraju izgrađena kao trajna.

petlja; mudrosti; setaliste; kina; kini
PhotoCredit: Powerhouse

Ideja o privremenoj konstrukciji pretvorena je u onu koja je dugovečna i po svojoj prirodi održiva zahvaljujući arhitektonskom studiju Powerhouse koji je uradio projekat. U pitanju je talasasta crvena „petlja mudrosti“ u formi kontinuiranog prstena koji kao da treperi.

Sam oblik petlje je arhetipski i univerzalan sa određenom dozom zagonetnosti ali uz praćenje geometrije terena i postojećih struktura.

Sa obe strane staze nalaze se površine obložene aluminijskim pločama. Njih 15.218, svaka jedinstvena sa numeričkim kodom, čine bešavnu „kožu“ ove petlje nalik zmiji.

petlja; mudrosti; setaliste; kina; kini
PhotoCredit: Powerhouse

LED svetla koja noću osvetljavaju zgradu i funkcionalni elementi, uključujući oluke i rukohvate, pažljivo su sakriveni od pogleda, što daje poseban moderan izgled i ističe elegantnu jednostavnost petlje.

Ispod određenih delova crvenog krova nalaze se izložbeni prostori koji su urađeni u toplim bojama stvarajući prirodnu atmosferu, jer su plafoni od drveta i zidovi od stakla „otvoreni“ ka okolini. Stakleni deo fasade se proteže do 13 metara visine sa staklenim armaturnim rebrima.

PhotoCredit: Powerhouse

Zahvaljujući ovakvoj „otvorenosti“ briše se granica između unutrašnjeg prostora i spoljašnjosti, povezujući se još više sa prirodom i okruženjem. Ovo je primer ideje koja je trebala da bude „privremena“ a postala centralni motiv i atrakcija.

Arhitekton, Powerhuose, staza na krovu u Kini
PhotoCredit: Powerhouse
Prethodni članak„Eyrise“ tehnologija betonsko staklene Sfere
Sledeći članakKuća čuvara brane kao centar za istraživanje

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here