Remek – dela srpskog slikarstva

PhotoCredit: Fondacija “Plavo”

Izložba Srpsko slikarstvo XX veka (1950 – 2000) – izbor iz privatnih zbirki u organizaciji Fondacije Plavo i Medija centra Odbrana, biće otvorena u petak 27. decembra 2019. godine u 19 sati u Galeriji Doma Vojske Srbije. Izložba će biti otvorena do 27. januara 2020. godine.

Autor izložbe istoričar umetnosti Nikola Kusovac se opredelio za postavku sa preko 50 dela umetnika koji su obeležili likovnu scenu u drugoj polovini dvadesetog veka kod nas.

Publika će imati priliku da vidi dela: Petra Lubarde, Mila Milunovića, Peđe Milosavljevića, Miodraga Miće Popovića, Petra Omčikusa, Stojana Ćelića, Aleksandra Tomaševića, Lazara Vozarevića, Leonida Šejke, Ljube Popovića, Olje Ivanjicki, Radomira Damnjanovića, Vladimira Veličkovića i mnogih drugih.

Većina izloženih dela se smatraju kulturnim dobrom od izuzetnog značaja i izlagana su na velikim likovnim smotrama u svetu poput Bijenala u Veneciji, Aleksandriji, Tokiju, Sao Paolu i značajnim likovnim manifestacijama u zemlji kao što su Oktobarski salon, Jugoslovensko trijenale, Memorijal Nadežda Petrović i mnoge druge. Sva dela su pozajmljena iz najboljih privatnih zbirki u Srbiji.

Na otvaranju izložbe publici će biti predstavljena i istoimena luksuzna monografija autora Nikole Kusovca u izdanju Fondacije Plavo kojom je u značajnoj meri mapirano i označeno kulturno dobro brižljivo čuvano u privatnom vlasništvu.

Tokom trajanja izložbe biće priređeno više stručnih vođenja kroz postavku za građanstvo, studente i učenike srednjih škola.

Projekat je realizovan uz pomoć kompanije Dunav osiguranje a podržan je i od Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu Beograda.

Nikola Kusovac, naš najugledniji istoričar umetnosti, rođen je u Beogradu, 1935. godine u kome je završio istoriju umetnosti na Filozofsko-istorijskom fakultetu, kao student generacije. Bio je dugogodišnji šef Odeljenja za istoriju umetnosti Narodnog muzeja. Autor ili koautor je preko 1000 izložbi održanih u Srbiji, Jugoslaviji i inostranstvu. Napisao je preko 2000 tekstova, studija, eseja i monografija o najznačajnijim slikarima. Bavio se likovnom kritikom u više listova i časopisa. Živi i radi u Beogradu.

Prethodni članak„Perači prozora” Nine Ivanović
Sledeći članakNasleđe i savremeni dizajn

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here