U knjizi fotografija Takashi Homma predstavlja Le Korbizijea na neobičan način. Objektiv je usmeren na prozore.
Od 2013. godine, nakon dobijanja zadatka od Kanadskog centra za arhitekturu u Montrealu koji ga je odveo u Čandigar u Indiji, Takashi Homma, jedna od zvezda savremene japanske fotografije, počinje da putuje svetom radi obilaska objekata koje je projektovao Le Korbizije.
Pogled mu je bio fokusiran na prostorno bogatstvo i bezbrojna iskustva koja stvaraju prozori.
Looking Through: Le Corbusier Windows je knjiga koja objedinjuje izbor fotografija koji proizilaze iz ovog istraživanja, koje je deo programa Windowology koji je pokrenuo Institut za istraživanje prozora, a koji ima za cilj da definiše položaj prozora u istoriji arhitekture među kulturama – u ovom konkretnom slučaju njihovu ulogu u prostoru, koji spaja unutrašnjost objekata i okolni pejzaž, tj. privatno i javno.
Na Hominim arhitektonskim fotografijama ne postoji ništa konvencionalno, one su duboke, sposobne da zabeleže tragove vremena sa najmanjim detaljima ili da unose ikonična dela poput Vile Savoje u svakodnevnu normalnost svog konteksta.
Narativa je dvostruka, spoljni snimci koji ostaju na fasadama, sa izolovanim detaljima sa jedne i otkrivanje pejzaža i grada koji se vide iznutra, sa druge strane. Homa ima čarobnu sposobnost otkrivanja meteoroloških aspekata stvarnosti na fotografijama: možete osetiti sunce Kabane, spartanske kabine u kojoj je Le Korbizije proveo leto na Azurnoj obali, ili tmurne kiše u Parizu.
Zavodljivu kolekciju fotografija 18 objekata prati završni esej istoričara arhitekture Tima Bentona, jednog od najvećih stručnjaka Le Korbizijea, koji se bazira na poznatim skicama o evoluciji oblika prozora u kojima je Korbizije koristio svoja predavanja za objašnjavanje evolucije; od mračenja tradicionalne arhitekture do vedrine moderne arhitekture tj. njegove arhitekture.
Izvor: Arbitare