Evropska komisija produžila je konkurs Jačanje kulturne saradnje i konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija Zapadnog Balkana, koji je u celini finansiran sredstvima IPA II, a biće realizovan u skladu sa pravilima programa Kreativna Evropa.
Novi rok za apliciranje je 31. mart do 17 sati po briselskom vremenu, a svi ostali uslovi su isti.
Opšti cilj konkursa je pružanje podsticaja pomirenju i izgradnji dobrosusedskih odnosa na Zapadnom Balkanu kroz kulturnu saradnju i kreativnost.
Specifični ciljevi konkursa su:
- jačanje prekogranične kulturne saradnje unutar regiona Zapadnog Balkana i država članica EU;
- jačanje konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija u regionu.
U cilju ispunjenja predviđenih ciljeva, prioriteti za odabir projekata su:
- Jačanje kapaciteta kulturnih i kreativnih industrija da deluju na transnacionalnom i međunarodnom planu;
- Povećanje transnacionalne cirkulacije kulturnih i kreativnih radova i transnacionalne mobilnosti aktera u kulturi i kreativnim industrijama;
- Unapređenje interkulturnog dijaloga između umetnika, kulturnih radnika i i šire javnosti.
U projektima kojima se konkuriše mogu učestvovati samo zemlje članice EU i zemlje Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija).
Na konkurs se mogu prijaviti samo pravna lica (organizacije ili asocijacije, nacionalni saveti ili javne ustanove na lokalnom, regionalnom ili centralnom/drzavnom nivou, koje deluju u kulturi i kreativnim industrijama, izuzev onih u audio-vizuelnom sektoru).
Projekti moraju biti partnerski, a partnerstvo mora da čini najmanje pet partnera (nosilac projekta + četiri partnera), s najmanje dva partnera iz dve različite zemlje Zapadnog Balkana i najmanje dva partnera iz dve različite EU zemlje.
Nosilac projekta mora biti pravno lice aktivno najmanje dve godine pre isteka roka za podnošenje predloga projekata, koje može da potvrdi svoje postojanje kao pravno lice.
Fizička lica ne mogu učestvovati na konkursu.
Projekti koji su već podnošeni na konkurse Kreativne Evrope nisu podobni.
Samo aktivnosti koje su neophodne za postizanje prioriteta i ciljeva konkusa su prihvatljivi. Aktivnosti posvećene isključivo audiovizuelnim industrijama nisu prihvatljive za potprogram Kultura Kreativne Evrope.
Minimalno vreme trajanja projekta je 24 meseca, a maksimalno 48 meseci.
Aktivnosti na projektu moraju da otpočnu između 1. januara i 31. marta 2021. godine.
Predlozi projekata koji bi trajali kraće ili duže od predviđenog termina nisu prihvatljivi.
Kriterijumi za ocenjivanje:
- Relevantnost (30)
Ovaj kriterijum odnosi se na način na koji realizacija projekta doprionosi prioritetima i ciljevima konkursa.
- Kvalitet sadržaja i aktivnosti (30)
Ovaj kriterijum ocenjuje kako će projekat biti realizovan u praksi (kvalitet aktivnosti, metodologija, vremenski okvir, usklađenost budžeta) i kako će dostići svoje ciljeve.
- Komunikacija i diseminacija (20)
Ovaj kriterijum odnosi se na način na koji će biti komunicirane aktivnosti i diseminirani rezultati radi deljenja znanja i iskustava sa drugim sektorima i preko granica. Cilj je maksimalno povećati uticaj projektnih rezultata na lokalnom, regionalnom i evropskom nivou kako bi imali efekta i po okončanju projekta.
- Kvalitet partnerstva (20)
Ovaj kriterijum evaluira relevantnost partnerske saradnje i način na koji će struktura i menadžment projekta osigurati njegovu efikasnu implementaciju.
Da bi projekat bio uzet u razmatranje za sufinansiranje, mora imati najmanje 75 od ukupno 100 poena, kao i minimum 50% poena predviđenih za svaki od kriterijuma.
Ukupan budžet novog poziva je procenjen na pet miliona evra, pri čemu Izvršna agencija (EACEA) zadržava pravo da ne raspodeli sva sredstva.
Rok za prijavljivanje prvobitno je bio 17. mart 2020, a sada je produžen do 31. marta u 17 sati (briselsko vreme).
Priručnik za aplikante, sve potrebne uslove i dokumentaciju moguće je naći na sajtu Kreativne Evrope.