Modni brend Louis Vuitton predstavlja svoje prodavnice u Osaki, Londonu i Seulu. Modna kuća koja pored vrhunskog dizajna svojih proizvoda ulaže i u vrhunsku arhitekturu i umetnost.
Njihova ideja je bila zaseniti velike brendove u trgovačkim ulicama svetskih metropola. Misija je izazvati SREĆU kod kupaca…
Jedra u Osaki
Fasada prodavnice u Osaki, koju su dizajnirali arhitekti Jun Aoki & Associates i Peter Marino, zasnovana je na jedrima starih japanskih trgovačkih brodova. Ova prodavnica nalazi se u prometnoj šoping ulici Shinsaibashi-suji. Ova fasada zasniva se na providnim jedrima tradicionalnih teretnih brodova Higaki-Kaisen, pozivajući se na istoriju grada kao važnu luku. Jedra, danju filtriraju svetlost u unutrašnjost, a noću stvaraju efekat nalik fenjeru.
Na poslednjem spratu nalazi se Le Café V, prvi kafić Louis Vuitton, stvoren u saradnji sa šefom kuhinje Iosuke Suga. Unutar kafića je tajni ulaz u ekskluzivni restoran, Sugalabo V, takođe smešten u okviru radnje. Izlozi u prizemlju prodavnice prekriveni su umetničkim delima Kente Cobayashi, i predstavljaju potpuni kontrast transparentnim jedrima. Japanske tradicionalne rukotvorine i origami elementi korišćeni su u svim elementima enterijera.
Frank Gehry u Seulu
Nekoliko nedavnih projekata luksuzne modne kuće takođe su vezana za jedra, uključujući prodavnicu u Seulu koju je projektovao Frank Gehry, a koja je i sama bila referenca za objekat Fondacije Louis Vuitton u Parizu.*
*Umetnički centar Frenka Gehry-a, koji je osnovao brend Louis Vuitton, smešten je u pariškom Jardin d’Acclimatation. Fondacija Louis Vuitton, osnovala je centar za dobrotvornu svrhe usredsređen na promociju savremene umetnosti kako u Francuskoj, tako i širom sveta.
Smeštena u okrugu Gangnam, nova prodavnica okuplja dve vizije svetski poznatih arhitekata: poetsku fasadu Franka Gehry-ja i dinamične enterijere Peter Marina.
Izazivanje sreće u Londonu
Dizajner enterijera Peter Marin, uradio je projekat i za renoviranu prodavnicu u ulici Bond Street u Londonu. On je koristio umetnička dela Traci Emin i braće Campana za dekorisanje enterijera prodavnice u Londonu. Prodavnica dominira među luksuznm buticima u imućnoj četvrti Mayfair u zapadnom Londonu. Tokom 14 meseci, Peter Marino je realizovao projekat sa puno svetla i nameštajem za koji sam kaže da „izaziva sreću bez osećaja zastrašivanja“.
„Radio sam sa Louis Vuitton-om od 1994. godine i od tada daleko smo odmakli od smeđeg drveta koje smo koristili na početku“, rekao je Marino.
„Došlo je do stvarne evolucije ka nečemu lakšem, jasnijem i usuđujem se da kažem srećnijem.“
Unutrašnjost prodavnice sada se sastoji od nekoliko prostranih prostorija sa dvostrukom visinom. Svaka od njih je ukrašena umetničkim delima, kao uspešan pokušaj autora da unese atmosferu izloga prodavnice, u unutrašnjost radnje.
„Volumetrijski smo želeli da proširimo postojeći prostor. Otkrili smo da ljudi pozitivno reaguju na velike prostore, želeći da provedu duži vremenski period u tim prostorima“, objasnio je Marino.
„Prostorije su toliko velike da zaista omogućavaju da se i umetnost i modni brend poštuju u istom prostoru.“
Na jednom zidu u prizemlju – koji je u velikoj meri posvećen ženskoj odeći – nalazi se slika američke umetnice Sare Krouner. Perforirane ležaljke nalik jajetu, koje su dizajnirala braća Campana spuštaju se sa plafona. Deo zida krasi jednostavna neonska skulptura u obliku srca umetnice Tracey Emin, na kojoj je ispisano „ljubav je ono što želite“.
Stepenište sa dvostrukim zavojem izrađeno je od hrastovog drveta i omogućava kretanje kupcima na dva od četiri sprata prodavnice. Totemski stub Matta Gagnon, koji se sastoji od osvetljenih diskova, proteže se kroz centralni deo stepeništa, dok je narandžasta spiralna skulptura njujorškog umetnika Josha Sperling-a postavljena na zid stepeništa.
Sporedno stepenište, koje je škotski umetnik Jim Lambie gotovo u celosti prekrio raznobojnim trakama, vodi na drugi sprat. Tamo se nalaze tri apartmana za privatnu kupovinu.
„Slučajno je stepenište jedna od onih „srećnih nesreća“ sudbine“, dodao je Marino.
U izlogu je napravljena zvezdana struktura ljubičaste boje koja se prostire preko sva tri dela prednje fasade prodavnice, prošarane cvećem i LV slovima koja čine logotip brenda sa potpisom.
Za Louis Vuitton, stvara se dizajn i arhitektura, pored koje niko ne može ostati ravnodušan. A da li su arhitekte i umetnici uspeli da „izazovu sreću bez osećaja zastrašivanja“, videćemo vremenom da li će se nastaviti renoviranje prodavnica po svetskim metropolama u ovom maniru.