Ulaskom u Dom Jevrema Grujića u Svetogorskoj ulici 17, zakoračili ste u prošlost, srpsku tradiciju i avangardu. Kuću je podigao istaknuti srpski državnik i diplomata, predvodnik moderne Srbije, Jevrem Grujić, za svoju porodicu 1896. godine. Kuća je urađena prema projektu arhitekte Milana Kapetanovića u duhu francuskog neobaroka i neorenesanse.

PhotoCredit: beogradskonasleđe.rs

Fasadna dekoracija delo je italijanskog majstora dekorativnog slikarstva Domenika D`Andrea koja podražava tehniku zgrafita što je sasvim redak, gotovo jedinstven primer u arhitekturi Beograda.

Tokom XIX i XX veka, u prostranim salonima ovog zdanja, organizovani su gradski balovi na kojima se okuplјala društvena elita Srbije kao i diplomatski skupovi na kojima su politički i intelektualni prvaci tog vremena odlučivali o budućnosti mlade srpske države. Ovde je potpisan tajni ugovor Srbije i Bugarske za oslobođenje Južnih Slovena 1912. godine na kom je kasnije zasnovan Balkanski savez. U posetu Grujićima kralјica Marija Karađorđević dolazila je nenajavlјena i bez protokola, a Jovan Dučić, Milan Rakić, bili redovni gosti i porodični projatelјi. Pola veka kasnije, u podrumu, otvorena je prva diskoteka u Beogradu 1967. godine, što je označilo sociološki bum u savremenoj istoriji grada.

PhotoCredit: domjevremagrujica.com

Dom Jevrema Grujića je spomenik kulture od visokog značaja, prva zgrada zaštićena od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, 1961. godine i jedina članica Evropskog udruženja istorijskih kuća.

PhotoCredit: domjevremagrujica.com, Jevrem Grujić-portret-Steve-Todorovica

U ovom zdanju su tokom 2 veka živele istorijske ličnosti značajne za srpsku državu i diplomatiju. Tokom 7 generacija diplomatske tradicije sakupljeno je preko 500 umetničkih dela iz različitih perioda, koja danas čine zbirku, samim čudom spašenu tokom proteklih vremena. Većina dela su čak jedno vreme bila zakopana u podrumu kuće tokom Drugog svetskog rata, kako bi se sprečilo njihovo oduzimanje od strane Nemaca.

PhotoCredit: domjevremagrujica.com; Jelena-Grujic-portret-Steve-Todorovica

Istaknute ličnosti koje su živeli u ovoj kući su: Teodor Herbez – Ministar Knjaza Miloša Obrenovića, Jevrem Grujić – državnik i diplomata, osnivač Liberalne stranke, Dr Slavko Grujić – istaknuti političar i diplomata, čijom zaslugom je izgrađena Univerzitetska biblioteka u Beogradu, Dr Milan Đ. Milojević– ambasador Kraljevine Jugoslavije u Budimpešti, Bernu, Beču, Hagu i Briselu i drugi.

Rado viđeni gosti u Domu Jevrema Grujića bili su predstavnici kulturne i intelektualne elite onog doba, pisci, umetnici, pesnici: Jovan Cvijić, Simo Matavulj, Jovan Skerlić, Paja Jovanović, Milan Rakić, Uroš Predić i mnogi drugi …

PhotoCredit: domjevremagrujica.com; Zbirka-oružja-iz-Prvog-i-Drugog-srpskog-ustanka

Današnji potomci loze Jevrema Grujića, Lazar Šećerović i Aleksandar Conić, došli su na ideju o osnivanju Muzeja Jevrema Grujića, kako bi bogatu srpsku istoriju i porodičnu tradiciju otrgli od zaborava i predstavili je našoj javnosti.

Muzej je otvoren za javnost 16. Septembra 2015. godine.

Ovo niste znali:

  • U Domu Jevrema Grujića je 1912. tajno potpisan savez sa Bugarskom
  • Posle Velikog rata u zgradu je smešteno Belgijsko poslanstvo
  • U danima borbi za oslobođenje Beograda, oktobra 1941, ovde je bila smeštena partizanska bolnica.
  • Na ovoj adresi, 1967. otvorena je i prva diskoteka u Beogradu.
  • U kući je i verovatno najlepše ogledalo u Srbiji, Rokaj stila, iz 1775.
  • Najstarija vrednost u Domu Grujića je ikona Jovana Krstitelјa iz XVIII veka sa kojom je Mirka, kćer Jevrema Grujića, prešla Albaniju
  • U zbirci oružja iz srpskih ustanaka su i puške Hajduk Velјka i Tanaska Rajića
  • Gosti doma bili su Jovan Cvijić, Simo Matavulј, Jovan Skerlić, Paja Jovanović, Milan Rakić, Stevan Todorović, Uroš Predić i mnogi drugi
PhotoCredit: domjevremagrujica.com, Škrinja-za-liker-Kraljevski-dar-porodice-Obrenović

Interaktivna radionica za decu “Misterija u muzeju”

Danas je ovaj objekat otvoren subotom i za najmlađe. Nesvakidašnje edukativne radionice za decu, kroz koje se ona upoznaju sa kulturom, tradicijom i umetnošću. Deca rešavaju misteriju nestalog umetničkog dela iz muzeja, a da bi je rešili, pred njima su različiti zadaci koje moraju da odgonetnu i pre svega se dobro zabave!
Radionice su predviđene za uzrast od 6 do 12 godina, a vode ih kustosi Doma Jevrema Grujića.

Prethodni članakAmbalaža za dostavu hrane napravljena od morske trave
Sledeći članakFrekvencije – nevidljive niti Života

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here