PhotoCredit: Architect Koen Olthuis - Waterstudio.NL and Dutch Docklands

Waterstudio.NL je arhitektonska firma sa sedištem u Holandiji koja se suočava sa izazovom razvoja rešenja za probleme nastale zbog urbanizacije i klimatskih promena. Njihov rad je specifičan u toliko, jer se bave projektovanjem objekata na vodi.

„Prognoze su da će do 2050. godine oko 70% svetske populacije živeti u urbanim oblastima. S obzirom na činjenicu da se oko 90% najvećih svetskih gradova nalazi na obali mora, reka ili okeana, došli smo do situacije u kojoj smo primorani da preispitamo način na koji živimo s vodom u izgrađenom okruženju. Imajući u vidu nepredvidivost budućeg razvoja i nepredviđene potrebe, trebalo bi da smislimo fleksibilne strategije – planiranje promena. Naša vizija je da obimni plutajući projekti u urbanom okruženju daju fleksibilno i održivo rešenje ovih problema.“

Oni poručuju da je održiva budućnost van obala, na vodi!

PhotoCredit: Architect Koen Olthuis – Waterstudio.NL and Dutch Docklands

Revolucionarni koncept terminala za brodove krstarice, odnosi se na plutajuću strukturu trougaonog oblika dimenzija 700x700m – dovoljno da istovremeno obezbedi pristanak tri najveće svetske krstarice. Plutajući terminal ima poziciju udaljenu od obale kako bi se obezbedio dovoljan prostor za vezivanje i najvećih brodova. Njegov jednostavan ikonični oblik izgleda kao elegantna i prirodna skulptura na vodi.

PhotoCredit: aquaticurbanism.com

Trougaoni prsten je izdignut na jednom kraju što omogućava formiranje manje unutrašnje luke sa spektakularnim ulazom. Izdignut ćošak deluje kao orjentir – svetionik koji obeležava terminal. Unutrašnja luka namenjena je za vezivanje manjih plovila unutar ograđenog prostora. U ovom prostoru pristaju taksi plovila i trajekti koji predstavljaju vezu terminala sa kopnom.

PhotoCredit: Architect Koen Olthuis – Waterstudio.NL and Dutch Docklands

Struktura je razapnuta kablovima sa amortizerima koji su ankerovani u temelj na dnu što omogućava vertikalnu fleksibilnost i takođe osigurava horizontalnu stabilnost.
Noću je terminal osvetljen suptilnom plavom svetlošću koja ističe plavkaste nijanse aluminijumske površine.
Spoljašnost skulpturalnog oblika dostupna je za pešake i predstavlja neverovatan prostor usred otvorenog vodenog ambijenta – blistavo ostrvo skulpturalnog kvaliteta.
Oko unutrašnje luke nalazi se centralna zona cirkulacije u kojoj su smešteni moderni prodajni prostori. Preko tri velika foajea omogućen je pristup unutrašnjoj luci odakle trajekti kreću ka obali.

PhotoCredit: Architect Koen Olthuis – Waterstudio.NL and Dutch Docklands

U uglovima trougaone strukture smeštene su tri kapacitetne funkcije: Hotel sa 180 soba koje su orjentisane ka vodi i ka unutrašnjoj luci; Centar za konferencije ukupne površine 24000m2 sa oko 30 sala za sastanke, konferencije i predavanja; Restoran površine 12000m2 nalazi se u izdignutom delu trougaone strukture i gleda na otvorenu vodenu površinu, terminal i unutrašnju luku i pruža spektakularan ugođaj.

PhotoCredit: Architect Koen Olthuis – Waterstudio.NL and Dutch Docklands

 

Prethodni članakArhitektura izvan konteksta- belgijski fotograf Filip DUJARDIN
Sledeći članakAuroville- idealni grad

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here