Iako pisaću mašinu smatramo prošlošću, jedan mladi umetnik iz Engleske, James Cook, pronašao je kreativan način da koristi ovu vintage tehnologiju. James izrađuje detaljne pejzaže i portrete pažljivim kucanjem slova, brojeva i interpunkcijskih znakova na listu papira. Cook je proveo šest godina usavršavajući svoje veštine na pisaćim mašinama, izradivši preko 100 crteža.
„Moj rad je inspirisan Paul Smithom, američkim umetnikom pisaćih mašina koji je bolovao od cerebralne paralize“, objašnjava Cook. „Njegovo stanje je ograničavalo njegovu sposobnost preciznog pokreta ruku; međutim, kontrolu je pronašao u upotrebi pisaće mašine. Njegov portfolio beleži više od 70 godina rada. To umetničko nasleđe je, pre svega, inspiracija za crteže koje radim.“
Cook je prikupio skoro 30 pisaćih mašina, od mehaničkih prenosivih mašina iz 1950. do ranih elektronskih pisaćih mašina iz 90. Naizmenično menja mašine za popunjavanje crteža za omote albuma, portrete slavnih i kućnih ljubimaca, kao i arhitektonske ilustracije.
„Postoji nešto fascinantno u korišćenju 43 tastera pisaće mašine i upotrebi različitih oblika interpunkcije, slova i brojeva za aranžiranje i konfigurisanje na papir da bi se stvorio željeni oblik ili vrsta senčenja“, objašnjava Cook.
Iako je većina njegovih dela stvorena u zatvorenom prostoru, povremeno iznosi prenosive pisaće mašine u grad i prirodu kako bi „uhvatio“ vetrenjače, klasične zgrade i brodove.
Najveći crtež pisaćom mašinom na svetu
„Nedavno sam dovršio crtež koji je, nezvanično, najveći crtež pisaćih mašina proizveden ikad“, objašnjava umetnik. Cook-a je kreativni direktor i predsednik Ms MIN Vomensvear, Ian Hilton, zadužio da kreira portret njegove pokojne majke. U njenoj odeći su pažljivo skrivene pisane poruke.
„Crtež je dimenzija skoro 1x1m i sastoji se više od 100 000 slova, brojeva i interpunkcijskih znakova.“ Umetnik je proveo više od mesec dana stvarajući predmet na tri rolne kucanog papira, koje su zatim uramljene.