Skywalk platforma koja je u sredu otvorena na Biokovu, mogla bi kod mnogih posetilaca  izazvati vrtoglavicu. Armirano-betonska konstrukcija u obliku potkovice, smeštena dvanaest metara preko ivice biokovske litice, jedinstven je primer u celom regionu, kojim će se atraktivnost Biokovskog parka prirode umnogostručiti.

PhotoCredit: Skywalk arhiva

Slavo Jakša, direktor Javne ustanove Park prirode Biokovo, rekao je da se radi o jedinstvenom projektu, „ne samo za Biokovo, ne samo za makarsko primorje, ne samo Dalmacije i Hrvatske, već cele Evrope„, preneli su mediji.

„Skywalk smo iznedrili kroz godinu dana mukotrpnog rada. Projekat je vredan 34 miliona kuna (oko 4,5 mil EUR), a ovo je samo jedan projektni element čija je vrednost 8 miliona kuna (više od milion evra). Skywalkom vrednost Parka prirode Bikovo raste, a verujem da će svi posetioci biti fascinirani ovom našom „nebeskom šetnicom“, rekao je Jakša.

PhotoCredit: Skywalk arhiva

U cenu ulaznice od 50 kuna (6 EUR) za park prirode Biokovo uključena je i poseta Skywalk-u. U jednom trenutku ovde će moći da bude najviše 30 osoba i svi oni moraće da obrišu svoje cipele pre ulaska, kako bi se zadržala prozirnost staklene površine, naveli su iz Parka prirode Biokovo.

Vidikovac sa staklenim podom smešten na visini od čak 1.228 metara nad morem. S Nebeske šetnice pogled puca na Tučepe, Podgoru i Makarsku, dalmatinske otoke Hvar, Brač, Vis, Korčulu, Pelješac, a tokom posebno vedrih dana, nakon što čuvena biokovska bura razbistri vidik, pogled seže i do rta Monte Gargano u Italiji.

PhotoCredit: Skywalk arhiva

Skywalk je ograđena platforma u obliku potkovice sa zaštitnom ogradom i podnom podlogom u potpunosti od stakla. Podloga je formirana oslanjanjem višeslojnog sigurnosnog stakla na čeličnu konstrukciju, a čitava platforma prepuštena je preko ruba litice tako da, osim što otvara pogled prema moru, omogućava i doživljaj biokovskih stiena iz ptičje perspektive.

U okviru ovog dela projekta, koji se nalaziti u zoni infrastrukture za posetioce Ravna Vlaška, predviđena je izgradnja geološkog stuba s infopločama. Reč o trodimenzionalnom prikazu preseka geoloških razdoblja i geološkog postanka PP-a Biokovo u svemu prema inputima stručne službe Parka.

PhotoCredit: Skywalk arhiva

Park prirode Biokovo uskoro će doživeti sveobuhvatnu revitalizaciju. Osim atraktivnog vidikovca, urediće pešačko-biciklističku stazu, postaviti infopunktove i panoramske teleskope, obnoviti i sagraditi odmorišta, dečja igrališta i unaprediti prevoz.

Sve su ovo delovi velikog projekta „Novi Adrion – podsticaj održivog korištenja prirodne baštine PP Biokovo“, koji se finansira iz Europskog fonda za regionalni razvoj čiji su partneri Javna ustanova Makarska razvojna jedinica “MARA” i HGSS.

PhotoCredit: Skywalk arhiva
Prethodni članakObeležen Međunarodni dan inženjerki – sedmi put u svetu
Sledeći članakMoskva, već deceniju u procesu rekonstrukcije grada

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here