Arhitektonski biro MAD stvorio je pet instalacija unutar tunela u klisuri Kjotsu, u Japanu uključujući jezero uokvireno ogledalima i spa za stopala u drvenoj kupoli.
Biro MAD sa sedištem u Pekingu pozvan je da transformiše višedecenijski tunel za Echigo-Tsumari Art Triennale 2018, koji okuplja privremene i stalne umetničke radove u 200 sela u ruralnim regijama. Intervencija se sastoji od pet različitih umetničkih dela, od kojih je svako dizajnirano da predstavlja element koji se nalazi u prirodi: vodu, drvo, zemlju, metal i vatru.
Uz jezero i banju za stopala, instalacije uključuju prostoriju ispunjenu retrovizorima, javni toalet zamišljen kao reflektirajuću kapsulu i niz svetala koji menjaju boje. Tunel se prostire na 750 metara kroz Kijetsku klisuru, koja ima reputaciju jednog od najimpresivnijih područja u Japanu. Nudi četiri pogleda na neobične stene klisure, uključujući onu koja je okrenuta pravo na kanjon.
Najupečatljivija MAD-ova instalacija nalazi se na ovoj krajnjoj tački. Nazvan Svetla pećina i zamišljen da slavi vodu, prostor u obliku tunela, sa bazenom, ogledalima na zidovima i svodnom tavanicom.
Refleksije u podu daju lažni utisak da prostor ima okrugle obrise, dok odrazi u zidovima unose novu boju u tunel. MAD opisuje instalaciju kao „unošenje lakoće i mirnoće u nekada mračni, memiljivi tunel, prizivajući osećaj večne samoće“.
„Plitki bazen lagano se greje snagom vetra. Zauzvrat, slike klisure ogledaju se na vodi – beskonačnom iluzijom prirode„, rekao je dizajnerski tim, koji vodi studio direktor Ma Iansong i arhitekta Iosuke Haiano.
Na ulazu u tunel nalazi se još jedna od instalacija, unutar drvene konstrukcije u kojoj se nalaze i posetioci. Nazvan Periskop, to je okrugla soba na prvom spratu koja sadrži spa centar sa toplim izvorima. Prostor je obložen drvetom i ima kružni otvor na krovu. Ovaj otvor je uokviren ogledalima, tako da, kada gost okupa noge u vodi, može uživati u odrazima okolne prirode.
Još jedna od pet instalacija smeštena je unutar samog tunela, kako bi predstavljala element zemlje. Nazvan Izraz boje, sadrži niz obojenih lampica koje prati „misteriozna muzika“. Autori su objasnili da je ovo područje osmišljeno tako da stvara „suptilan ali dinamičan ambijent koji izaziva određenu znatiželju da se otkrije nepoznato„.
“Nevidljivi mehur” je instalacija koja se nalazi na jednoj od prvih vidikovaca u tunelu. Sastoji se od „strukture u obliku kapsule“ koja sadrži javni toalet. Ovde je gledalište pokriveno metalnom oblogom koji omogućava pogled, ali ne i unutra, kako bi korisniku dao privatnost.
„Obezbeđivanje bekstva, mesta samoće, to je intiman prostor koji se našao u otvorenoj javnoj sredini“, rekli su iz MAD-a.
„To dovodi u pitanje kako ljudi reaguju kad misle da ih niko ne gleda – idealan kutak razmišljanja.“
Sledi soba Kapi, soba prekrivena malim konveksnim ogledalima sa crvenim svetlima skrivenim iza njih. Ovaj prostor je namenjen pozivanju na element vatre.
„Dok neko gleda u ta konveksna ogledala, osvetljena vatrenom, crvenom svetlošću, oni doživljavaju alternativnu vezu s prirodom – ona koja je istovremeno tajanstvena i topla“, objasnili su autori.