PhotoCredit: fox10tv.com

Znamo da je Milano, grad u Evropi koji je podneo veliki broj žrtava pandemije i da je bio u žiži javnosti skoro tri meseca. Gledali smo sa nevericom koncert Andrea Bocelli-a, puste ulice i čuvene objekte i ulice, koje su nam izazivale nelagodu u svoj svojoj raskoši.  Šta se promenilo u gradu, šta će se menjati i da li se na dosadašnji razvoj grada mora staviti tačka i krenuti po drugačijim pravilima?

Milan Arch Week Marathon otvara dijalog o arhitekturi, urbanoj transformaciji i budućnosti gradova, a sve pod umetničkom palicom Stefana Boerija.

Ove godine aktivnosti se fokusiraju na mreži – uglavnom na društvenim platformama Milano Arch Week-a i Triennale Milano – na taj način zadržavaju uobičajenu prezentaciju sada, u maju.

Trenutno se određuje datum za događaj u septembru 2020. godine.

PhotoCredit: archdaily.com; OMA and Laboratorio Permanente; Lokacija prošlogodišnjeg konkursa za deo Scalo Farini i San Cristoforo,, dva železnička dvorišta severno i južno od periferije Milana
PhotoCredit: archdaily.com; OMA and Laboratorio Permanente, konkurs za regeneraciju Scalo Farini and Scalo San Cristoforo u MIlanu,2019.g.

Upravo uslovi vezani za pandemiju korona virusa, naveli su organizatore da fokus predavanja i živog programa bude grad Milano: njegova prošlost, sadašnjost, ali pre svega budućnost. Uključujući protagoniste međunarodne arhitektonske scene koji su nedavno radili u gradu, organizatori Milano Arch Week Maraton-a nude kao platformu za zamišljanje urbanih uslova njegove budućnosti. Već potvrđena imena su Petra Blaisse, Peter Eisenman, Bjarke Ingels, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Patrik Schumacher iz Zaha Hadid Architects i Kazuio Sejima iz SANAA-e.

Da bi razgovarali o budućnosti grada, u vreme virusa u svetu,  Triennale Milano i Odeljenje za urbanizam grada Milana predstavili su niz tribina u kojima će učestvovati dizajneri i arhiteke izabrani za Javni program centra. Biće prisutni umetnički direktor Triennale Milano, i zajedno sa učesnicima razmotriće izazove proteklog perioda. Profesori Politecnico di Milano fokusiraće se istorijski na njegovu posleratnu obnovu.

Program je fokusiran na regeneraciju i (re)društvenu izgradnju, uključujući gradske proizvođače koji rade u gradskim četvrtima. Događaj koji se planira za septembar nosi naziv „Human Place“ shodno aktuelnoj temi koja će sigurno obeležiti 2020.g. ali i naredne godine.

Milano Arch Week Marathon će se emitovati 16. maja na Facebook stranici Milano Arch Week-a i Triennale Milano-a, i na youtube kanalu Triennale Milano.

Prethodni članakUrban Talks- Minimalni stan/Maksimalni standard
Sledeći članakBeskrajni horizonti Milana Konjovića

Ostavite komentar

Molimo vas unesite komentar
Please enter your name here