„Verujemo da knjige i dalje igraju vitalnu ulogu u svetu, bez obzira na digitalnu eru u kojoj živimo“, Winy Maas, MVRDV
Ovo je mesto za fizičko druženje s knjigama, za beskrajno provlačenje između njih dok vas potpuno ne preplave. U primorskom gradu Tianjinu, u Kini, u neverovatno kratkom roku, iznikla je ogromna „pećina“ formirana za smeštaj 1,2 miliona knjiga unutar petospratnog toka valovitih polica. Sferni auditorijum u centru gleda na prostor od 33.700 kvadratnih metara poput blistavog, svevidećeg oka.
Dizajniran od MVRDV, u saradnji sa lokalnim partnerima Tianjin institutom za urbanizam i dizajn (TUPDI), Biblioteka Tianjin Binhai poseže za nečim drevnim u kreiranju biblioteke budućnosti.
Holandski arhitekta Winy Maas, suosnivač biroa MVRDV-a, priča o nastanku ovog neobičnog svetilišta knjige.
„Dizajnirali smo ga tako da posetioci mogu jednostavno da prelaze između knjiga spuštajući se odozgo prema dole. Da li je funkcionalan? Da, postoji sekvencijalni sistem tako da možete pronaći određene knjige u svakom odeljku. Svaki odeljak ima naziv i poređani su u svojevrsnom, logičnom redosledu, tako da se knjige mogu pretraživati.
Centralna biblioteka sadrži određeni set knjiga pod nazivom Svetska kolekcija, gde možete čitati o mislima i idejama iz celog sveta. Mnoge knjige zapravo nisu na policama, nalaze se u ostatku zgrade, tako da glavna dvorana sadrži mnogo veću kolekciju. Bibliotekari redosled knjiga mogu menjati vremenom.“
Atrijum biblioteke Tianjin Binhai namerno je dizajniran da izgleda kao 3D očna jabučica, koja gleda kroz zastakljenu fasadu zgrade. Prostor od pet spratova uokviren je policama od poda do plafona, koje su raspoređene na različitim nivoima da formiraju oblik očne jabučice, dok auditorijum u sredini formira zenicu.
Zakrivljene linije polica stvaraju prostore u kojima posetioci mogu da sede i čitaju ili posmatraju druge kako rade to isto. U formalnom smislu, zakrivljene linije nastavljaju put preko staklene fasade, formirajući žljebove koji čine zaštitu od sunca.
Police su veliki prostori za sedenje i istovremeno omogućavaju pristup gornjim spratovima. Uglovi i krivine su namenjeni podsticanju različitih upotreba prostora, kao što su čitanje, šetnja, sastanci i razgovori. Zajedno formiraju „oko“ zgrade: da se vidi i da se bude viđen.
U biblioteci se nalaze i drugi segmenti namenjeni edukaciji kojima se pristupa kroz glavnu dvoranu, dok podzemne sobe sadrže veliku arhivu i pružaju dodatni prostor za čuvanje knjiga.
Čitaonice za decu i starije osobe nalaze se u prizemlju, sa čitaonicama i dnevnim boravkom na prvom i drugom spratu. Gornji sprat sadrži dvorane za sastanke, kancelarije, računarske sobe i dve terase na krovu.
Radeći u okviru master plana Nemačke, biblioteka predstavlja deo većeg kulturnog kompleksa od pet zgrada. Uprkos svemu, Biblioteka Tianjin Binhai nije bila samo proizvod nesputane mašte. Naprotiv. Bila je to, za MVRDV, vežba u vrlo određenim ograničenjima, uključujući uski vremenski okvir, mandatornog lokalnog partnera za dizajn, strogo fiksnu količinu knjiga na policama.
„Nakon idejnog rešenja koje je prihvaćeno sa obožavanjem, suočili smo se sa ograničenjima i kompromisima koji nam se nimalo nisu sviđali, a sa kojima smo morali da živimo“ naglašava Winy Maas.
Ceo projekat je zamišljen i izgrađen u roku od tri godine. Gotovo da su bageri krenuli na lokaciju u momentu kada su završene prve skice. Kada se podvuče crta, takva brzina dobija i plus i minus.
Plus je što je koncept prihvaćen veoma brzo i nije bilo mnogo revizija. Takođe je lepo imati završen projekat mnogo brže nego inače. Loša strana je što rad sa lokalnom firmom i organizacijom ne ide uvek glatko, jer morate mnogo da komunicirate, a nema dovoljno vremena. Bili smo ponekad iznenađeni njihovim odabirom i odlukama, na koje nikako nismo mogli da utičemo.
Jedan primer, posebno nesrećan, koji je usledio zbog ograničenog budžeta i nedostatka vremena. Odluka da se izbegne zaštita od požara u jednom delu centralnog prostora i tako onemogući pristup policama koje su najbliže plafonu. Prava je šteta da sada, zbog toga, samo 15 od 60 polica za knjige sadrže stvarne knjige. Na ostalim policama se nalaze slike knjiga. To pokazuje potencijal prostora, ali svi smo svesni da ovo u budućnosti treba promeniti.
U Kini nema mnogo velikih biblioteka, tako da je mesto, gde su knjige dostupne dobrim delom prava, politička odluka. To je javni prostor, koji prirodno pruža pristup znanju, a to se veoma ceni. Uopšte gledano, biblioteke u Kini nisu velike. Takođe, u Kini je manje publikacija nego u ostalim delovima sveta. Za sada su ljudi ovaj prostor prihvatili s radošću. Tome svedoče i brojna fotografisanja venčanja u samom kompleksu.